‘İstanbul’da saldırı emri Bin Ladin’den’

Saldırıların, sanıkların sorgulama tutanaklarına ve saldırganları tanıyanların ifadelerine dayanan öyküsü, The Washington Post’un bugünkü sayısında geniş şekilde yayımlandı.

Buna göre bombalamaların temeli, olayı düzenleyen Türk teröristlerin, ABD’ye karşı yapılan 11 Eylül saldırılarından yaklaşık bir hafta önce Afganistan’da Kandahar’da Bin Ladin ile bir araya geldiği kahvaltıda atıldı. Gazeteye göre Bin Ladin, burada, büyükannelerinden birinin Türk olduğunu da söyledi.

The Washington Post, İstanbul’daki bombalamaların, Bin Ladin’in, 11 Eylülün ardından kayıplara karışmadan önce bizzat talimatını verdiği son saldırılar olabileceğine işaret etti.

Gazete, bunun öncesinde İstanbul’da bir tekstil fabrikasının terasında 2000 yılında toplanan dört kişinin, büyük bir saldırı düzenlemeyi ilk defa kararlaştırdığını kaydetti.

The Washington Post’a göre Baki Yiğit adlı kısı, sorgulamadaki ifadesinde, ilk yapılan planda TÜSİAD’in bir toplantısına baskın düzenlenmesinin düşünüldüğünü söyledi.

Buna göre Habib Aktaş adlı kişinin grubunun eyleminde, TÜSİAD toplantısında bulunan iş adamlarının rehin alınması, bunlardan fidye olarak bir milyon dolar toplanması ve sağlanacak bir uçakla Afganistan’a gidilmesi planlandı.
Gazeteye göre, işlerin yolunda gitmemesi durumunda ise rehinelerin öldürülmesi ve saldırıyı düzenleyenlerin “şehit olması” düşünüldü.

Ancak daha sonra planlar olgunlaştırılırken, İstanbul’daki sinagoga, İngiliz Başkonsolosluğuna ve HSBC bankasına saldırı düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Gazeteye göre bombalar, daha önce Çeçenistan ve Bosna’da çarpıştığı belirtilen Aktaş tarafından, Afganistan’da edindiği bilgi doğrultusunda imal edildi ve dört Türk intihar bombacısına verilerek saldırılar düzenlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − fourteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.