Üstün Akmen vefat etti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Üstün Akmen’in vefatı nedeniyle taziye mesajı yayınladı. Mesajda, “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, TGC Bizim Gazete ve Evrensel Gazetesi yazarı ve tiyatro eleştirmeni Üstün Akmen’i kaybettik. Gazetecilik mesleğine, kültür sanat haberciliğine uzun yıllar hizmet veren Üstün Akmen’i sevgi ve saygıyla anıyoruz. Değerli üyemiz gazeteci –yazar Üstün Akmen’in ailesine, sevenlerine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz.” denildi.

ÜSTÜN AKMEN KİMDİR?

1943 yılında İstanbul’da doğdu. Şişli 19 Mayıs İlkokulu’nu, İtalyan Lisesi ve Ticaret Okulu’nu, İstanbul İktisat Fakültesi’ni bitirdi. 1969-1970 yıllarında Koç Grubu şirketlerinden Koçtaş Ticaret A.Ş.’de çalıştı. 1971 yılında aynı grubun yeni kurulan Ram Dış Ticaret A.Ş.’ne Mali ve İdari İşler Müdürü olarak atandı. 1984 yılında Tekfen Dış Ticaret A.Ş.’ne Genel Müdür Yardımcısı olarak geçti. 1995 yılında Cumhuriyet Gazetesi bünyesinde kurulan Medya Tanıtım, Dağıtım, Geliştirme A.Ş.’nin paydaşı, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü oldu. Yanı sıra Cumhuriyet Gazetesi Yönetim Kurulu üyeliğini de yaptı.

1997 yılında Cumhuriyet Gazetesi Genel Müdürlüğü, Cumhuriyet Kitap Kulübü Başkanlığı ve Cumhuriyet Kitapları’nın Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi. 2001 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nden ayrıldı. Bir yılı aşkın bir süre İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Medya ve İzleyici Koordinatörü, Genel Yayınlar Yönetmeni olarak çalışma yaşamını sürdürdü. Bir süre de Can Yayınları’nın Genel Müdürlüğünü yaptı. 1963 yılından bu yana yazmakta. Önce Evrim, Dönem, Yeni Ufuklar, Yeni İnsan, Yeni Dergi, A gibi dergilerde öykü, poeme-prose ve denemeleri yayınlandı. Sonra Soyut’ta göründü. 1970’li ve 1980’li yıllarda ekonomi dergilerinde, Milliyet ve Güneş gazetelerinde yazıları yayınlandı. Yaşar Kemal, Şükran Kurdakul ve Alpay Kabacalı’dan sonra 2001–2005 yılları arasında dört buçuk yılı aşkın bir süre yazar örgütü Uluslararası P.E.N Kulüpleri Federasyonu Türkiye Merkezi’nin Genel Başkanlığını üstlendi. Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi Genel Başkanıydı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı Bizim Gazete ve Evrensel gazetesinde yazıyordu.

ESERLERİ
Çarşafın Gizlediği Dişilik
Suçsuz Laleler
Bir Günlük Dost
Kör Bakkalın Gözleri
… Veee Perdeee…
Yârim Nereyi Mesken Tuttun
Üçüncü Zil
Provasız Yaşam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.