Straw’dan seçim yorumu

“Avrupa, kendine güvenen bu Türkiye’yi kucaklamalı” başlıklı yorum yazısının alt başlığı ise “Erdoğan’ın seçim zaferi demokrasiyle İslam bir arada olmaz diyenleri yalancı çıkardı”.

Sandık Başında, Türkiye, Avrupa, Avrupa BirliğiEski dışişleri bakanı yazısında, yüksek seçime katılım oranından AKP’nin oylarındaki istikrarlı artışa kadar birçok açıdan, Türkiye’nin tarihi bir genel seçimi geride bıraktığını kaydetti.

AKP’nin İngiltere siyasetindeki partilere parmak ısırtacak bir başarıyla üçüncü döneme başladığını kaydeden Straw, bu başarıyı ekonominin performansına bağladı.

Straw, Erdoğan’ın anayasayı değiştirmeye gelince de 1994’te aldığı hapis cezasını hatırlatarak, “Erdoğan değişime giderken kendisini hapsedenler gibi davranmaz diye tahmin ediyorum” dedi.

“Şu anda tutuklu olan gazetecilerin hızla yargı önüne çıkarılmasını ya da serbest bırakılmasını sağlayarak kendisine güvenini gösterebilir”.

Straw ayrıca Erdoğan’ın seçim sonrasında Anayasa için uzlaşma arayacağı sözünü vermesinden, Suriye’de yaşananlara sessiz kalmamasına dek, Türkiye’nin demokratik düzeyinin yükselmekte olduğunun birçok kanıtı bulunduğunu savundu.

Jack Straw imzalı yazıda şu satırlar yer aldı:

“Türkiye Avrupa Birliği üyeliğinden vazgeçmemiş olsa da Brüksel’de Türkiye’nin artan bölgesel gücünden ve ekonomi politikasından rahatsız olanlar var. Ancak ortada suçlanacak biri varsa o da kendileridir, Türkiye değil. Çünkü Avrupalı liderler tam da Arap Baharı’nın sonuçlarının istedikleri yönde şekillenmesini umdukları bir dönemde, geniş Ortadoğu”daki en güçlü, en zengin ve en demokratik ülkeye sırt çevirmiş durumdalar.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here