Suriye, Rusya-ABD arasındaki bilek güreşine kurban edilmemeli

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Bekir Bozdağ, “Suriye hesap yapılacak konu olmaktan çıkmıştır. Duma’daki hadise soruşturulmalı, gerçek ortaya konmalı. Suriye, Rusya-ABD arasındaki bilek güreşine kurban edilmemeli.” dedi.

Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ açıklama yaptı.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın açıklamalarından satır başları;

Bugüne kadar 102 mayın, 739 el yapımı patlayıcı tespit edilmiş ve imha edilmiştir. Zeytin Dalı Harekatı, planladığı gibi başarılı bir şekilde devam etmektedir. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında 4 bin 44 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

(Suriye’de kimyasal saldırı) Rejim daha önce de kimyasal silah kullanmıştı ama adım atılmadı. Bize ulaşan bilgiler hem istihbarat örgütümüz üzerinden hem de elde edilen haberler, görüntüler ve fotoğraflar üzerinden baktığımızda burada kimyasal silah kullandığı çok net bir şekilde gözüküyor ancak bunun uzmanlar tarafından da elbette incelenmesi ve soruşturulması son derece önemlidir.

Uluslararası toplumun birlikte hareket etmesinde fayda var.  Uluslararası sözleşmelere, BMGK kararına uygun hareket edilmeli.  Suriye hesap yapılacak konu olmaktan çıkmıştır.  Duma’daki hadise soruşturulmalı, gerçek ortaya konmalı. Suriye, Rusya-ABD arasındaki bilek güreşine kurban edilmemeli.

(Lavrov’un Afrin açıklaması) Türkiye, Afrin’de işgalci ya da kalıcı değil. Afrinlileri kendi meclisleriyle işlerini görecekler.

(Afgan göçmenlerin durumu) İran’dan 2018’in ilk üç ayında 27 bin Afgan göçmen geldi. Iğdır’da geçici geri gönderme merkezi oluşturuyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × one =