Suriye tezkeresi 320’e 129’la geçti

Suriye tezkeresi 320’e 129’la geçti

0
PAYLAŞ

Suriye tarafından atılan top mermisinin Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde 5 can almasının ardından Meclis’te kapalı oturumda görüşülen tezkere kabul edildi.

Hükümete, Suriye konusunda, TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesine ilişkin bir yıl süreyle izin verilmesini öngören tezkere 320 evet, 129 ret oyuyla Meclis’ten geçti.

‘YABANCI ÜLKELERE’ İFADESİ
Tezkerede yer alan ‘yabancı ülkelere’ ifadesinin sadece Suriye’ye kapsamadığı, bu nedenle Kuzey Irak için ikinci bir tezkereye gerek olmayabileceği iddia edildi. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, tezkerenin Suriye’den başka ülkeye karşı kullanılamayacağını açıkladı.

ATALAY: BU BİR SAVAŞ TEZKERESİ DEĞİL
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, kapalı oturumun ardından yaptığı açıklamada, şöyle konuştu: “Verimli, iyi bir görüşme oldu. Türkiye’nin önceliği, uluslararası camiayla birlikte hareket etmektir. Bu tezkere bir savaş tezkeresi değil, bu elimizde Türkiye’nin kendi menfaatlerini koruma, ileride muhtemel gelişmelerde ihtiyaç olursa değerlendirmek üzere bir tezkere. Öyle bakılması lazım. Caydırıcılık özelliği vardır. Suriye tarafı yaptığını kabul ediyor ve özür diliyor. Suriye, böyle bir şeyin bir daha yaşanmayacağını bildirdi.”

‘CİHAN SAVAŞI BİLE OLUR’
Ankara’da hareketli günün yaşanmasına neden olan tezkere görüşmesi kapalı oturumla gerçekleşti. Saat 10.00’da başlayan kritik oturumdan önce muhalefet tezkerede usul hatası olduğunu savundu ve CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, söz alarak bir konuşma yaptı.

İnce şunları söyledi: “Niye milletten saklayacağız bunu? Sizin çocuklarınız mı savşa girecek, fakir-fukara çocukları mı? Bu millet çocuklarını savaşa gönderecek ama ne için göndereceğini bilmeyecek. 8 kez tezkere aldınız, ne işe yaradıysa bir kez daha getiriyorsunuz. 1 Mart tezkeresindeki kapalı oturumda bulundum. Kapalı oturumda çok özel bilgi veriliyor zannedilmesin. Hangi özel bilgiyi paylaştı hükümet 1 Mart tezkeresinde. Tartışmalar halkın önünde yapılsın. Biz kapalı oturumda TRT Genel Müdürü’nün maaşını bile öğrenemedik. Kuzey Irak’la ilgili tezkere her şey net, şimdi ise bugün gelen tezkere. Bu tezkere Anayasa 92’ye aykırıdır. Karşımızda bir devlet mi yaptı bunu, bu kadar belli mi? Sınırı belli değil, siz bu tezkereyle cihan savaşı yapabilirsiniz. Sınırı belli değil. Siz bu ülkeyi en çapsız Dışişleri Bakanı’nın maceralarıyla başını belaya sokuyorsunuz. Türkiye’nin başını belaya sokmayın. 1 Mart tezkeresindeki gibi dik durun, onurlu durun, milletin vekili olun.”

‘ESAD’IN CANI CEHENNEME’
AK Parti’li Canikli’nin “Tarafınızı belli edin Esad’dan yana mısınız, Türkiye’den mi” demesi üzerine yeniden söz alan İnce, “Tarafımı açıklıyorum, Esad’ın canı cehenneme. Bana ne Esad’dan” diye konuştu.

MHP’DEN DESTEK
MHP tezkereye destek verdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis’te gazetecilerin sorusu üzerine, ”MHP, milli menfaatleri göz önüne alarak hareket eder. Hiçbir çevrenin tesiri altında kalmaz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin elini güçlü kılmak için, TSK’nın sınırötesi müdahalesi için hükümete yetki verme taraftarıyız” diye konuştu.

VURAL: HÜKÜMETİN DIŞ POLİTİKASI İFLAS ETTİ
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, CHP’li Muharrem İnce’nin ardından kürsüye gelerek yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Türkiye’nin kritik bir dönemden geçtiği çok açık. Dışişleri’nin, Türkiye’ye ilave tehditler getirdiği açıktır. Dış politika iflas etmiştir. Fiili bir tehdidi engellemeyen bir diplomasinin iflasıdır. Türkiye her şeyden önemlidir. Türkiye’yi bu noktaya getirenlerin sorumlulukları gayet açıktır. Herhangi bir bilgilendirme yapılmış değildir.

Hükümet kapalı oturumda kamuoyuyla paylaşılmayacak bilgileri paylaşacak olabilir. Millet bilmeyebilir. Biz milletin bizim görüşlerimizi bilmesini istiyoruz. Hükümet kapalı oturumda açıklasın, biz de açık oturumda görüşlerimizi açıklayalım. Bu görüşmeler açık olmalıdır. Açılımla ilgili kapalı oturumda ne söylendi? Kuzey Irak’a yönelik tezkereyle ilgili yapılan görüşmede ne söylendi?”

CANİKLİ: AÇIK OTURUMU DÜNYA İZLEYECEK
Hükümet adına eleştirilere yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, “Milletimizden hiçbir şey saklamıyoruz. Açık oturumu bütün dünya izleyecek. Başkalarından saklamamız gereken şeyler var” dedi.

“HAKLARIMIZI KORURUZ”
Oturum öncesinde açıklama yapan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, “Uluslarası hukuktan doğan haklarımızı koruruz. Milletin hukukunu korumak için elimizden geleni yaparız. Soğukkanlı ve tedbirli olmalıyız. İnşallah ülkemiz için hayırlı olur” dedi.

ÖMER ÇELİK: TEK SES OLUNMALI
AK Parti’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’ten görüşme öncesi tezkereyle ilgili bir açıklama geldi.

“Türkiye savaş isteyen değil, bölgesinde barış isteyen bir ülkedir. Ancak mütacaviz, diktötör bir devlet egemenlik haklarımıza yönelik bu derece ileri bir adım atmışsa, Türkiye bunun gereğini yerine getirecek kudret ve kabileyettedir” diyen Çelik şunları söyledi:

“Bu tezkere, AK Parti’nin tezkeresi değildir. Bu, Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarıyla ilgili bir meseledir. Cumhuriyetimizle, demokrasimizle, milli irademizle ilgili, egemenlik haklarımızın korunması husuusunda bir tezkeredir. Bu konuda Meclis’teki bütün partilerin tek ses olarak hükümeitn arkasında durması gerekir. Bunu başka yerlere çekmek doğru olmaz.

Krizi Başbakan bizat yönetiyor ve bu önemli meselede vatandaşlarımız tedirgin olmasına gerek yok. Hükümet ve Meclis iş başındadır. Türkliye egemenlik haklarını koruyabilecek güçtedir. Bu nedenle Meclis’in tek ses olarak tezkerinin arkasında durmasını bekliyoruz.”

Çelik, olay sonrası Suriye’den gelen, ”Soruşturma başlatıldı, komşumuzun güvenlik haklarına saygı duyuyoruz” şeklinde açıklamaya ilişkin soruya ve ‘yumuşama sinyali’ yorumuna da, “Suriye ile ilgili haklarımızı saklı tutuyoruz. Ama kendi halkını öldürüen bir rejimin hiçbir açıklamasının doğru olduğunu düşünmüyoruz. Başka konularda da açıklamaları oldu ama hepsi zaman kazanmakla ilgiliydi. Suriye’de devlet ve rejim yok, katliam şebekesi var. Ve bu katliam şebekesinin hiçbir sözünü dikkate almak zorunda değiliz” şeklinde değerlendirdi.

TEZKEREDE NE YAZIYOR?
Başbakan Erdoğan’ın imzasının olduğu tezkere şöyle:

“Suriye Arap Cumhuriyeti silahlı kuvvetlerinin yürüttüğü askeri harekat kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiştir… Diplomatik uyarılarımıza rağmen bu eylemler devam etmiştir…

Bu çerçevede hudut, şumul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesiyle, bununla ilgili gerekli düzenlemenin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için 1 yıl süreyle izin verilmesini Anayasa’nın 92. maddesi uyarınca arz ederim.”

BİR CEVAP BIRAK

eighteen + 12 =