“Suriye’de dün 260 öldü” iddiası

Bu gelişmeler, BM’nin işleyen Suriye takvimini hızlandırırken, Rusya ile Batı arasındaki tansiyon da yükseliyor.Merkezi İstanbul’da bulunan Suriye Ulusal Konseyi’nden (SUK) yapılan açıklamada, ölen 260 kişi arasında kadın ve çocukların da bulunduğu belirtildi. Açıklamada, Suriye ordusunun bombaladığı kentte yüzlerce kişinin de yaralandığı ifade edildi.

El Cezire ve El Arabiya, operasyonda öldürüldüğü iddia edilen Suriyelilere ait cesetlerin görüntülerini yayınladı.

HÜKÜMET YALANLADI

Suriye hükümeti, ordunun, Humus’u bombaladığı iddialarını reddetti. Resmi haber ajansı SANA, televizyon görüntülerindeki cesetlerin, silahlı kişilerce kaçırılıp öldürülen Suriyeli vatandaşlara ait olduğunu belirtti.

Devlet televizyonu da “katliam haberlerinin”, bugün Suriye’yle ilgili bir karar tasarısını oylaması beklenen BM Güvenlik Konseyi’ni etki altına almak için ortaya atıldığını iddia etti.

BM’DE KRİTİK TOPLANTI TSİ 16.00’DA

Fas tarafından hazırlanıp BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan karar tasarısı metninde, “Arap Birliği’nin, Suriye’de demokratik ve çoğulcu siyasi geçiş sürecini kolaylaştırmayı amaçlayan 22 Ocak 2012’deki kararına tam destek verildiği” ifade edildi.

Arap Birliği planı kapsamında, “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yetkilerini yardımcısına bırakması” öngörülüyor.

BM karar tasarısında Suriyeli yetkililerin, “Sivillere karşı güç kullanımı, keyfi adam öldürmeler, tutuklamalar, infazlar, işkence ve kötü muamele” gibi işledikleri tüm insan hakları ihlalleri kınanırken, Suriye yönetiminden insan hakları ihlallerine derhal son verilmesi isteniyor. Ayrıca, Suriye’de silahlı gruplar da dahil olmak üzere bütün taraflara, tüm şiddet eylemlerini sona erdirme çağrısında bulunuluyor.

Tasarının 15 üyeli Konsey’den geçmesi için hiçbir daimi üye (ABD, Fransa, İngiltere, Çin ve Rusya) tarafından veto edilmemesi ve en az dokuz üyenin “evet” oyunu alması gerekiyor.

BM Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Güvenlik Konseyi’nin TSİ 16.00’da toplanacağı duyuruldu. Konsey’in dönem başkanı Togo’nun BM Daimi Temsilciliği Müsteşarı Kokou Nayo M’beou, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplantının Suriye karar tasarısını oylama amacıyla yapılacağını söyledi.

RUSYA: SKANDAL OLUR

Ancak Rusya, tasarının mevcut haliyle oylamaya sunulması halinde, Batı’nın yeni bir “skandal” ile karşılaşabileceği uyarısında bulundu.

Rusya’nın Rossiya televizyon kanalına konuşan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Bize hiçbir şekilde uymuyor. Umarım oylamaya sunulmaz” ifadesini kullanarak, tasarı üzerinde değişiklik yapılmazsa kabul etmeyeceklerinin sinyalini verdi.

Lavrov ayrıca yapılmasını istedikleri değişiklikleri de Batılı devletlere ve ABD’ye gönderdiklerini sözlerine ekledi.

MUHALİFLERDEN PROTESTO GÖSTERİSİ

Humus’tan gelen haberlerin ardından Suriye’nin Türkiye Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Suriye Başkonsolosluğu önünde protesto gösterileri düzenlendi.

Gösterilere katılan Suriyeliler, Esad aleyhinde sloganlar attılar.

FOTOĞRAF: Suriyeli silahlı muhalifler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.