Suriye’de yeni anayasa referandumu

Cumhurbaşkanının görevi bırakmasını isteyen muhalif grupların gösterilerinde sık sık Esad’ın idam edilmesini talep eden sloganlar atılıyor.

Referandum, ülkede özellikle Humus kentinin bazı mahallelerinde çatışmaların ve operasyonların devam ettiği bir sırada yapılıyor.

Suriyeli muhaliflere göre dün yaşanan çatışma ve operasyonlarda 89 kişi hayatını kaybetti. Ancak muhaliflerin verdiği bilgilere dayanan bu rakamları teyit etmek mümkün değil.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bugün yaşanan çatışmalarda ise iki kişinin öldürüldüğünü iddia etti.

14,6 milyon kişinin oy kullanabileceği referandum için ülke çapında 13 bin oy kullanma merkezi açıldı.

Başkentte durum sakin

Yerel saatle yedide başlayan oy kullanma işlemi 12 saat boyunca sürecek.

Suriye devlet televizyonunda, referandumun içeriğiyle ilgili tartışmalar yapılıyor ve insanlara nasıl oy kullanabilecekleri anlatılıyor.

Referandumu izlemek üzere Suriye’de bulunan CNN Türk muhabirleri, kentte durumun “Krizin ortasındaki bir ülkenin başkenti değilmişçesine hayli sakin” olduğunu söylüyor.

Referandumu boykot eden bazı muhalif gruplar, rejimin, eski anayasaya uymadığını, yenisine de uymayacağını savunuyor.

Yeni anayasa referandumu dış güçlerin de tepkisini çekiyor. Amerika Birleşik Devletleri, referandumu gülünç olarak nitelerken, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise hükümetin bir yandan referanduma giderken, diğer yandan ise sivillerin olduğu bölgelere tanklarla saldırdığını ifade etti.

Suriye’deki referandumu Beyrut’tan izleyen BBC muhabiri Jim Muir, oylamanın güvenli bir şekilde yapılıp yapılamayacağının günün sonunda belli olacağını söylüyor. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.