“Suriye’den yardım aldığımız yalan”

“Suriye’den yardım aldığımız yalan”

0
PAYLAŞ

Karayılan, Kandil’de BBC Farsça muhabiri Jiyar Gol’un sorularını yanıtladı.

BBC muhabiri, Karayılan’a “Türk hükümeti, İran ve Suriye’yi PKK’ya yardım etmekle, para ve silah vermekle suçluyor. Son birkaç ayda çok güçlendiğiniz ortada. Suriye ya da İran’dan yardım alıyor musunuz?” diye sordu.

Karayılan bu soruyu “Bunlar aslı astarı olmayan masallar. Dışardan, Türk hükümetinden geliyor bu laflar. Davutoğlu ve Erdoğan bu hikayeyi yaymaya çalışıyor. Türk ve İran hükümetleri daha geçen yıl anlaşma imzalayıp bize saldırdılar. Ama Libya ve Suriye’deki değişimlerle oluşan ortamda, İran ile araları soğudu.” diye yanıtladı.

Karayılan, İran ve Suriye’nin PKK’nın arkasında olduğu suçlamalarını “yalan” diye niteledi.

Oslo süreci

Murat Karayılan mülakatta örgütünün silah bırakması için “önce tüm sorulara yanıt veren bir plan olması gerektiğini” söyledi.

“Türkiye, Avrupa ve Amerika; PKK’yı bir terör örgütü olarak kabul ediyor. Çözüm için silahlarınızı bırakıp Türkiye ile pazarlık yapmaya hazır mısınız?” sorusunu Karayılan şöyle yanıtladı:

“AB ve ABD’ye mesajım şudur: Onlar Kürtlerin Orta Doğu’daki varlığını tanıyana ve Kürt sorunu çözülene dek bölgede barış, istikrar ve demokrasi gelişmez. Kürt halkı terörist değildir. Orta Doğu’daki Kürtler barış ve demokrasi istiyor.”

BBC muhabiri Jiyar Gol Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın yakınlarda, “Ben bu sorunu çözmek için herşeyi yapmaya hazırım, ama PKK’nın silahlarını bırakması lazım” dediğini hatırlatınca, Murat Karayılan Oslo süreci sırasında ateşkes ilan ettiklerini söyledi.

Karayılan “bu ateşkes sırasında ve biraz ateşkesin de katkısıyla” 2011 yılında Erdoğan’ın büyük bir seçim zaferi kazandığını, sonra İran ile PKK’ya karşı anlaşma yaptığını, bir süre sonra da artık Kürtlerle anlaşma yapmaya ihtiyacı kalmadığını düşünerek ayak sürüdüğünü söyledi.

Silvan olayının ise planlı olarak değil, Türk ordusunun operasyonları sırasında tesadüfen yaşanan bir çatışma olduğunu öne süren Karayılan, “Erdoğan bunu, görüşmeleri bırakıp bize savaş ilan etmek için bahane olarak kullandı” diye konuştu.

‘Sivilleri vurmadık’

Türk hükümetinin son aylarda bazı kentlerde meydana gelen patlamalardan PKK’yı sorumlu tuttuğunun hatırlatılması üzerine Karayılan “O patlamalar bizden kaynaklanmıyor. Ne zaman patlama olsa Türkiye, PKK’yı suçluyor. Kanıtları nerede?” sorusunu yöneltti.

Karayılan bu patlamaların AKP’nin işine yaradığını iddia etti ve “Sivilleri hedef almadığımızı herkesin bilmesini istiyorum.” dedi.

Geçmişte hatalar yaptıklarını ve bunun özeleştirisini de yaptıklarını belirten Karayılan, son suçlamaları kabul etmediklerini yineledi. (BBC)

BİR CEVAP BIRAK

17 − fourteen =