Suudî polisini eğitmek mi, Allah göstermesin!

İnsan hakları açısından sınıfta kalmak bir yana, ele avuca alınır hiçbir kaydı bulunmayan Suudî polisi bir süre evvel Kanada’ya müracaat edip ¨İşte polisimiz! Eti senin, kemiği benim! Ne yaparsan yap, yeter ki bu çöl adamlarını adam et!¨ diye talep etmesi şimdi eleştiriyle karşılaştı.

Geçtiğimiz ay, Kanada’ya gelen Suudî Arabistan Krallığı İçişleri Bakanı Prens Muhammed Bin Naif, Başbakan Stephen Harper ve heyetiyle bir araya gelmiş, Şeriat Polisi’nin çağdaşlaşması için talepte bulunmuştu. Paranın ucunu gören ve bu işten para kazanılacağını anlayan Kanada Başbakanı derhal RCMP adıyla bilinen meşhur ve yetenekli Kanada polisini öğretmenliğe tayin etti. Ancak hemen ardından eleştiriler başladı. Zira Şeriat yasalarına uygun olarak kafa kesen, en azından parmak ve bilekten el kesen Suudî polisini modern usüllere göre adam etmek biraz zor görünüyordu.

Başbakan Harper’ın muhalifi bulunan solcu NDP her konuda itiraz ettiği gibi hemen bir açıklama yaptı ve ¨Radikal İslamcı yönetim altındaki bir polis teşkilatını modernleştirmeye çalışmak beyhudedir, boşunadır, Kanada’nın uluslararası itibarını zedeler!¨ dedi.

Bir süre evvel Alman polisinden bu konuda aynı yardımı isteyen, ancak akıllı Almanların bu işe bulaşmaması yüzünden eğitimsiz kalan Suudî Şeriat polisi şimdi çalınacak kapı arıyor. Ancak Türkiye gibi ¨Olur böyle vâkalar, Türk polisi yakalar!¨ sözüne uygun polislere müracaat etmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.