Suudi Arabistan’dan Endonezya’ya kara haberler!

Endonezya aralarında farklı ülkelerin vatandaşları da olan uyuşturucu kaçakcısı mahkumları idam etmek için gün sayarken Suudi Arabistan’dan gelen kara haber ile sarsıldı.

İlk haber Salı günü duyuldu, Siti Zaenab idam edilmişti. 47 yaşındaki 2 çocuk annesi Endonezyalı hizmetçi Siti ekmek parası kazanmak için gittiği Arabistan’da 1999 yılında yanında çalıştığı patronunu bıçaklayarak öldürmüş ve 2011’de idam cezasına çarptırılmıştı.

Arabistan’da idam cezasından kurtulmanın tek yolu öldürülen kişinin yakınlarının suçluyu affetmesiydi. Patronun çocukları bu kararı verecekti ama yaşları küçüktü, büyüdüler, en küçük çocuk da 15 yaşına geldi ve söz hakkı oldu, Siti’yi affetmedi. İdam edileceği kesinleşti Siti’nin ama tarihi belli değildi. Endonezya Siti’nin ruh sağlığının yerinde olmadığını ileri sürerek af için girişimler yapmıştı ve uğraşıyordu.

Önceki hükümet aileye 154 bin dolar diyet teklif etmişti. Suudi Arabistan yasalarna göre idamdan kurtulmanın bir yolu da aileye diyet ödemekti. Erkek suçlu için 400 bin Riyal, kadın suçlu için 200 bin riyal ödemek gerekiyordu.

Geçen yıl aynı durumda olan başka bir hizmetçi, Satinah diyet parasıyla idamdan kurtarıldı.
Satinah 2007 yılında patronunu öldürmek ve parasını çalmaktan ötürü idama mahkum edilmişti Patronunu öldüren Ruyati Satubi o kadar şanslı değildi, 2011 yılında idam edildi.

Hükümetin Siti için girişimlerinden umutluydu ama sonuçlanmadan kara haber geldi. İdam duyulduğunda Siti’nin cenazesi bile defnedilmişti.
Endonezya hükümeti prptesto etti. “Nasıl yaparsınız, en azından bir haber verseydiniz, biz de idam ediyoruz ama 3 gün önce Elçiliklere haber veriyoruz, gelip bir helalleşiyorlar” demeye kalmadan ardından 2.kara haber geldi.

Bu kez idam edilen Karni adlı hizmetçiydi. Karni’nin suçu hiç affedilecek gibi değildi. Halktan Krala bir an önce idam edilmesi yönünde baskılar vardı. 2012 yılında patronun 4 yaşındaki çocuğunu uyurken öldürmüştü ve 2013 yılında idam cezası almıştı.

Endonezyalı fakir kadın işciler 1990 yılında Endonezya’nın işgücü ihraç pazarına girmesiyle beraber yurtdışına çalışmak üzere gitmeye başladılar. Başka çareleri yoktu. İşsizlik alıp başını yürümüş, ülkede iş bulamak hayal olmuştu. Üstelik Ajanslar cazip maaş teklifleri sunuyor, evlerini, eşlerini, çocuklarını arkada bırakıp gidiyorlardı.

Patronunu öldüren Siti gibi bir çok kadının S.Arabistan’da çalıştığı evlerde taciz edildiği, seks kölesi haline getirildiği haberlerinin de ardı arkası kesilmiyordu.
O yüzden görünen idamların Siti ve Karni ile sınırlı kalmayacağı. Çünkü Endonezya Dış İşleri Bakanlığı verilerine göre yurtdışında 300 Endonezya vatandaşı çeşitli suçlardan idam cezası ile karşı karşıya. Bunların 26’sı Suudi Arabistan’da.

Endonezya hükümeti en çok idamlardan önce haberdar edilmediklerine kızıyor. Bu nedenle Suudi Arabistan’daki Büyükelçisini geri çağırdı.
Bu kez tarih çok hızlı tekerrür etmişti. Zira Ocak ayında Endonezya’da uyuşturucu kaçakcılarının idamından sonra Brezilya Büyükelçisini geri çağırdı, iki ülke arasındaki ilişki donma noktasına geldi.

Sıradaki 10 mahkumun idamının Nisan ayında yapılacağı söyleniyor ve Başkan Joko Widodo diğer ülkelerden gelen baskılara karşı koyuyor. Arabistan’ın yaptığından sonra empati yapması belki daha kolay olur. Bu durum olacakları değiştir mi önümüzdeki günler gösterecek.

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − 2 =