İSVEÇ’TEN… Devlet kuşu…

Bir kaç gün içinde, RecepTayyip Erdoğan, en yetkili  kişi  olarak  avuçlarının içinde tuttuğu devlet kuşunu havalandıracak ve kuş kimin  başına  konarsa o Cumhurbaşkanı seçilecek.

Kuşun  seçeceği kişinin kadın  veya  erkek  olması, seçilmeye ehil olup  olmaması,  geçmişinde düzenlenmiş  bir dosyanın bulunup  bulunmaması, Keloğlan  gibi kafasının kel olup olmaması, yaşlı, genç, soylu  veya çoban  olması  hiç  önemli  değildir.

Bir bakarsınız. kuş meydanlara toplanan mahşeri kalabalıktan  ürker, onlara burun kıvırır, döner dolaşır  kendisini serbest bırakanın omzuna konar, belli mi olur.

”Talih kuşu” ne derse  o…

Bu iktidar değil miydi  ülkeyi  AB’ye taşımak, ülkenin Batı kurallarına göre yönetilmesini isteyen.

Böyle durumlarda  oralarda  işleyen kuralların bizim için de geçerli  olması gerekmez mi?

Örneğin, o ülkelerde Cumhurbaşkanı adayları  bir, iki ay  öncesinden  açıklanr.Adaylar kamuoyunda  tartışılır. Her birinin kirli çamaşırları  ortaya  dökülür. Hangi  konuda ne düşündüğü  araştırılır, tatışılır ve ona göre  bir karar verilir.

Ancak bizim için  bunlar  geçerli değildir.

Bizde belirleyici olan,kamuoyu, yasalar, hukuk  kurallardan ziyade   talih kuşudur.

Biz, eskiden padişahlarımızı da böyle seçmiyor muyduk?

O talih kuşu değil miydi, iki koyunu, dört keçiyi  gütmesini  bilmeyen  kel  çobanı padişah yapan, ya da padişşahın kızının koynuna  girme  mutluluğuna  erdiren..

Bugün de  bir kişiyi züğürtken milyoner yapan yine o  talih kuşu değil midir?

He ne kadar AB’ci  ve Batılı  gibi  görünmeye  çalışsak da  bizim yoğurt yiyiş tarzımızda Osmanlı’nın etkileri  görülür.

Hher şeyimizde  olduğu  gibi demokrasiye kuş kondurmada da üstümüze yoktur.

Haydi bakalım, ya kuzgun leşe, ya devlet  başa…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here