Tahran’da iktidar savaşı derinleşiyor mu?

Yarı-resmi Fars haber ajansı Mortazavi’nin başkentteki Evin Cezaevi’ne götürüldüğü bildiriliyor.

Ocak ayına kadar İran’ın varlıklı sosyal yardım kurumunun başında olan Mortazavi, parlamentonun baskısının ardından görevden alınmıştı.

45 yaşındaki eski savcı 2010’dan bu yana da ABD yaptırımlarının hedefinde.

Mortazavi’nin de aralarında bulunduğu bazı yetkililer, Washington tarafından ”kesintisiz ve ciddi insan hakları ihlalleri”yle suçlanıyor.

Gözlemciler, savcının tutuklanmasının Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile parlamento ve yargı arasındaki çatışmanın bir sonucu olabileceğine dikkat çekiyor.

Eski savcının tutuklanmasının 2009 seçimlerinden sonra bazı cezaevilerindeki işkence ve gözaltında ölüm iddialarıyla bağı olabileceği de iddialar arasında.

Geçen ay sosyal yardım teşkilatının başkanlığı görevinden aldığı Mortavazi’yi bir kaç gün sonra bu kez vekaleten aynı göreve atayan Ahmedinecad parlamentoyu öfkelendirmişti.

Parlamentodaki konuşmasında eski savcıyı savunan Ahmedinejad, parlamentonun eski başkanı ve yargının zirvesindeki ismi yolsuzlukla suçlamıştı.

Bazı gözlemcilere göre, savcının tutuklanmasında Ahmedinejad’ın bu çıkışı da rol oynamış olabilir.

Ahmedinecad’ın 2009’da seçimlerin galibi ilan edilmesinin ardından düzenlenen gösteriler şiddetle bastırılmış, bu gelişme rejimde muhafazakarlarla reformculara arasındaki çatlağı da derinleştirmişti.

İran lideri, ikinci döneminde pek de dostane olmayan bir parlamento yapısıyla çalışmıştı.

Meclis Başkanı Ali Laricani’nin ağustos ayında görev süresi dolacak Ahmedinejad’ın yerine yapılacak seçimlerin en şanslı ismi olduğu düşünülüyor. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − fifteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.