İtalya’da e-karakollar hizmette

Fikrin babası Maurizio Masciopinto, “İnternetin yaygınlaşmasıyla sanal alemde işlenen suçların arttığını görünce aklımıza böyle bir fikir geldi” dedi.

İtalyan emniyet teşkilatında soruşturma bölümünün başkanlığını yapan Masciopinto, “Korsanların banka hesabına musallat olduğunu farkeden internet kullanıcısına polis gönderemezsiniz. Bu durumdaki kullanıcı için yapılabilecek en iyi şey, ona internette başvurabileceği site sunmak” diye konuştu.

Emniyet yetkilisi, bu fikri geliştirip sanal karakola polisin idari hizmetlerini de soktuklarını ve bu sayede vatandaşın pasaport, göç veya otomobil alım satımı gibi konularda da işlemlerini oturduğu yerden internet ortamında yapabildiğini anlattı.

Masciopinto, karakolun gayet iyi çalıştığını belirterek, mesela birkaç gün önce bir vatandaştan hesabının bulunduğu bankanın internet sitesinin korsanlarca kopyalandığı yolunda ihbar aldıklarını, polisin hemen o siteye girerek korsanın İsveç’ten faaliyette bulunduğunu belirlediğini ve derhal uluslararası işbirliğine girerek korsan sitesinin kapattırıldığını anlattı.

Masciopinto, “Şikayetin gelmesinden korsan sitesinin kapattırılmasına kadar geçen süre sadece 2 saatti” dedi.

İnternet karakoluna yapılan başvuru ve şikayetlere en geç 48 saat sonra cevap veriliyor.

İtalyanların 7 masadan oluşan internet karakolu, “www.commissariatodips.it” adresinde bulunuyor.

Masciopinto, geçen ayın ortasında hizmete giren siteyi iki haftada 60 binden fazla kişinin ziyaret ettiğini, yaklaşık 200 şikayet dilekçesi geldiğini belirtti. Masciopinto, karakola ABD, Fransa, hatta Moskova’dan bile girildiğini söyledi.

 Emniyet yetkilisi, bu sitenin sağladığı hizmetin “e-devlet” doğrultusunda atılmış yeni bir adım olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.