‘Tampon bölgeye gerek yok’

Başbakan 2009 sonuna kadar 167 karakol kurulacağını ve maliyetinin 250-300 milyon YTL olacağını söyledi. Erdoğan, “Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin Türkiye’ye davet edildiği” yönündeki haberleri soran gazetecilere, şu yanıtı verdi: “Ankara’ya davet diye bir şey yoktur. Şu anda alt düzeyde yürütülen çalışmalar var. Alt düzeyde yapılan çalışmalar var. ” dedi.


Erdoğan, “11. Dış Ticaret Haftası” nedeniyle Sheraton Oteli’nde düzenlenen törenden ayrılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Erdoğan, “Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin Türkiye’ye davet edildiği” yönündeki haberleri soran gazetecilere, şu yanıtı verdi:


“Ankara’ya davet diye bir şey yoktur. Şu anda alt düzeyde yürütülen çalışmalar var. Alt düzeyde yapılan çalışmalar var. Bizler 5 Kasım sürecinde başlattığımız ABD, Türkiye, Irak üçlü mekanizmasını daha yoğun bir şekilde, anlık istihbaratla yürütüyoruz. Bu stratejimizin bir gereğidir. Ve bu adımın gereğini yapmak için bazı çalışmalar yürütülüyor. Ve görüldüğü gibi yoğun hava harekatlarıyla şu anda silahlı kuvvetlerimiz bir çalışmayı yürütüyor. Terör kamplarına yönelik adımları gerçekleştiriyor.


Bu noktada bizler anlık istihbaratı değerlendirirken, adımları atarken istiyoruz ki Merkezi Irak yönetimiyle özellikle terör kamplarının bulunduğu gerek Haftanin, gerek Avaşin, Zap gibi bölgelerdeki çalışmalarda da yoğunlaşılır, yoğunlaşacağız. Çünkü bu ulusal bir mesele değil, ulusal bir mesele olmanın ötesinde uluslararası boyutu olan bir meseledir. Sadece olay Kuzey Irak’la da sınırlı değil. Bizim Avrupa parkuru üzerinde de yoğunlaşan çalışmalarımız var. Bu çalışmaların hepsini devam ettiriyoruz. Ama şunu peşinen söylemeliyim ki uzun soluklu bir yolculuğun içerisindeyiz, uzun soluklu bir mücadelenin içerisindeyiz. Bu mücadelede gerekli olan neyse bunu yapacağız. Bunu yapmanın gayreti içinde olacağız. Bu konuda milletimizin hiçbir endişesi olmasın.


Ama birilerinin söylediği şekilde, ‘Yani biz bunun kökünü kazıyacağız, bunu sıfırlayacağız’ kimse de bunu böyle pompalayarak terör üzerinden rant elde etme gayreti içine girmesin. Kimse şehitlerimizin kanı üzerinden rant elde etmeye kalkmasın. Bu terör belasıyla mücadeleyi hep birlikte yapacağız. Gerek siyasi iktidar olarak, gerek devletimiz olarak, güvenlik güçlerimizle, sivil toplum örgütlerimizle, milletimizle dayanışma içerisinde, birlik ve beraberlik içerisinde bunu götüreceğiz. İktidarıyla muhalefetiyle bunu beraber götürmek durumundayız. Şu anda da bu çalışma yoğunlaşarak devam ediyor.”


AĞZI OLAN KONUŞUYOR, BİLEN KONUŞSUN


Son haftalarda üç üst düzey güvenlik toplantısı gerçekleştirildiğini, yarın da dördüncüsünün yapılacağını anımsatan Başbakan Erdoğan, “Ne gibi adımları daha yoğun bir şekilde atmamız gerekiyor. Bunların da şu anda planlaması içerisindeyiz” dedi.


Erdoğan, bir gazetecinin “Tampon bölgeyi konuşacak mısınız? Genelkurmay Başkanı ‘Hükümetin takdiridir’ dedi” şeklindeki sözleri üzerine ise şunları kaydetti: “Genelkurmay Başkanımız tam aksini söyledi. Burada tampon bölge gibi bir şeye şu anda zaten gerek yok, olması gerekenler de yapılıyor. Yani bunlar atılıyor ortaya. Bilen de konuşuyor, bilmeyen de konuşuyor.


Bir zamanlar gündemdeydi. Ağzı olan konuşuyor, bilen konuşsun. Bu konuda Genelkurmayımız ne yapılması gerekiyorsa zaten bizlerden bunu hep talep eder, biz de bu konuya hep uymuşuzdur, bundan sonra da uyarız.


Aynı şekilde karakollarla ilgili söylenen şeyler oldu. Bunlar da yine bilerek bilmeyerek konuşuluyor. Bizler bu konuyu da Genelkurmayımızla görüştük. Yoğunlaşarak bu alanda da çok ciddi yatırımlarımızı hemen şu andan itibaren başlayıp 2009 sonuna kadar yoğun bir şekilde sürdüreceğiz.”


Başbakan Erdoğan, “Bu karakollar için bir rakam var mı?” sorusunu ise “İlk etapta 167 karakol yapımı var, devam ediyor” şeklinde yanıtladı. Erdoğan, bu karakolların maliyetinin 250-300 trilyon Türk Lirası olarak tahmin edildiğini, 2009 yılı sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğini bildirdi.  (NTVMSNBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.