“Tansiyonu düşür yapacağını yap”

VALİ’DEN GEZİ TWEET’İ

13. güne giren Gezi Parkı eylemleriyle ilgili Twitter’dan açıklama yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, gençlere selam gönderdi. Vali Mutlu, “Gezi parkında kuş sesleri, ıhlamur kokusu ve arı vızıltısıyla huzurlu bir sabah varmış doğru mu? Aranızda olmak isterdim” dedi.

Gezi Parkı 13’üncü gününe uyanırken İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu sabahın erken saatlerinde Gezi Parkı ile ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan mesajlar yayımladı.

Mutlu Gezi Parkı ile ilgili ilk olarak “İki saat uyudum ve uyuyamadım. Sıcak yatakları yerine Gezi Parkı’nda yatan bu ülkenin gençlerine selam vermek için ayaktayım” ifadelerini kullandı.

Üst üste mesajlar atan Vali Mutlu, şunları yazdı:

Kendilerini sadece özgür birey, partiler üstünde yurttaş, hiç kimsenin peşinde olmayan, kendi düşüncelerinin savunucusu görenleri selamlıyorum.

Günlerdir Gezi Parkı’nda duran bizim ülkemizin insanları ve gençlerine gecikmiş selamlarlarımızı iletiyorum. Sabahınız huzurlu olsun, merhaba.

Her türlü olumlu olumsuz değerlendirme dışında, bizim insanımızla, gencimizde konuşmanın ötesinde hiçbir şeyin önemli olmadığına inanıyorum. Anlaşsakta anlaşmasakta bizim birbirimizle dertleşmek, birbirimizin gözüne insanca ve adaletle bakmamız şarttır, her fert değerli ve özeldir.

Her türlü eleştiriye açık bir sohbeti Gezi Parkı’nın kendini sadece özgür birey, yurttaş olarak tanımlayan gençleriyle yapmak istiyorum.

Gençler, Gezi parkında kuş sesleri, ıhlamur kokusu ve arı vızıltısıyla huzurlu bir sabah varmış doğru mu? Aranızda olmak isterdim.”

BELEDİYE BAŞKANI’NDAN GEZİ MESAJI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Taksim Gezi Parkı’yla ilgili, “Burada bir AVM kesinlikle düşünülmüyor, otel yok, rezidans yok” dedi.

Topbaş, İSMEK 16. Genel Sergi ve Festivali’nin açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Taksim Platformu” ile görüşmelerde gelinen aşamanın sorulması üzerine Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın genel seçimlerden önce ifade ettiği “mega projeler” içerisinde Taksim ile ilgili projeleri animasyonlar eşliğinde anlattığını hatırlattı.

Topbaş, bu projelerin o günden bu yana Büyükşehir Belediyesinin internet sitesinde de mevcut olduğunu aktararak, yayalaştırmayla ilgili çalışmanın belediyeden oybirliğiyle geçtiğini, kurulun da onayını aldığını söyledi.

“Burada belki bir yanlış anlaşılmanın veya maksadını aşan birtakım değerlendirmelerin ortaya çıktığını görmekteyiz” diyen Topbaş, görüştüğü farklı kesimlerden vatandaşların, bu kapsamda yapılan Gezi Parkı’nın Divan Oteli tarafındaki tretuvar genişletme çalışmalarının “Topçu Kışlası inşaatı başlıyor, ağaçlar sökülmeye başlanıldı” şeklinde algılandığını ve olayların bu panikle ortaya çıktığını ve yayıldığını ifade ettiğini anlattı.

Gezi Parkı’nın 50 bin metrekare civarında, Topçu Kışlası’nın ise 11 bin metrekare alanı kapladığını belirten Topbaş, buradaki 563 ağaçtan 72’sinin taşınabilecek nitelikte olduğunu bildirdi.

Topbaş, “Şunu da ifade etmek istiyorum; burada bir AVM kesinlikle düşünülmüyor, otel yok, rezidans yok. Bundan sonraki çalışmalarda Sayın Başbakanımızın özellikle üzerinde durduğu kent müzesi olacak” diye konuştu.

Kadir Topbaş, bu çalışmanın projelendirilmesinin üzerinde birlikte değerlendirme yapılabileceğini anlatarak, şöyle devam etti:

“Dün görüştüğüm mimarlar grubu bir teklifte bulundu. Dediler ki, ‘Topçu Kışlası teklif edilebilir ama Gezi Parkı’nı bütüncül plan içinde değerlendirelim, buna biz de katkı sunarız. Hilton Oteli arkasındaki yeşil parktan itibaren açıkhava tiyatrosundan Dolmabahçe’ye kadar giden bir kültür parkı, yeşil park bandı çerçevesinde, bunu büyük bir bütüncül plan içerisinde değerlendirmek, mimari açıdan böyle bir aksı ele almak, belki Maçka Parkı dahil olmak üzere almaktan daha doğrudur’.

Bunları değerlendirdik. O bölgeyle ilgili çalışmalarımız var. Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu arkasındaki trafiği zaten yer altına aldık. Diğer tarafta da çalışma var. Öyle bir çalışmayı da gözönüne alabiliriz.”

Teklife yaklaşımları sorulan Topbaş, plan bütünlüğüne bakılması gerektiğini dile getirerek, “Orada, Divan Oteli arkasından geçen bir köprü var. Onu da yenilemek suretiyle oradan insanların yaya yürüyüşünü sağlayacak bir aks oluşturarak, Maçka Parkı’na kadar insanların yürüyebileceği, Taksim Meydanı ile ilintisi olan yeni bir alan oluşturulabilir. Burada ağaç sayıları arttırılır, sert zeminden ziyade ağaçlandırma alanları oluşturmayı da hedefliyoruz. Sayın Başbakan bunların hepsini biliyor, kendisiyle bunu paylaştık” bilgisini verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + twelve =