Tarımdan kopan köylere 5 bin Millet Konağı geliyor!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – 2023’e kadar 81 ilde en az bir Millet Bahçesi yapmayı planlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, köy ve mahallelerde ise 5 bin tane ‘Millet Konağı’ inşa edecek…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2023 yılına kadar ülke genelindeki mahalle ve köylerde 5 bin Millet Konağı inşa edecek. Karar, Bakanlığın ilkini Antalya’da düzenlediği ‘2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı’nın sonuç bildirgesinde açıklandı. Sonuç bildirgesinde ayrıca 2023 yılına kadar 81 ile en az birer Millet Bahçesi’nin inşa edilmesi, 1,5 milyon konuta kentsel dönüşüm uygulanması ve Emlak Bankası’nın yeniden kurulması gibi hedeflere yer verildi. 2B ve Hazine arazilerinin satışı, korunan alanların artırılması ve 250 bin yeni sosyal konut inşa edilmesi de Bakanlığın hedefleri arasında yer alıyor.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ANTALYA’DA TOPLANTI YAPTI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Antalya’da ilki düzenlenen “2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı” sona erdi. Bakanlığın merkez teşkilatı yetkililerinin yanısıra 81 il müdürünün katılımıyla 19-20 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen toplantının ardından hazırlanan sonuç bildirgesi kamuoyu ile paylaşıldı.

TÜRKİYE’NİN MEKANSAL PLANLAMASI 2023’E BİTİRİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2023 yılına kadar yapmayı hedeflediği projeler ve bununla ilgili yol haritasının belirlendiği toplantının sonuç bildirgesinde, dört yıl içerisinde tüm illerin mekansal planlarının hazırlanacağı belirtildi. Buna göre tüm yatırımlar mekansal planlama kararları çerçevesinde gerçekleştirilecek.

BEŞ YILDA 1,5 MİLYON KONUTA KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULANACAK

Yürürlükteki 3193 sayılı imar kanununda köklü değişikliklere gidileceği belirtilen sonuç bildirgesinde, il ve ilçelerde hazırlanacak olan ‘Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ ile mahalle kültürünü esas alan yatay mimari uygulamalarıyla kentsel dönüşümün devam edeceği kaydedildi. Bu plan çerçevesinde, yılda en az 300 bin konut, 2023’e kadar ise 1 milyon 500 bin konut için kentsel dönüşüm uygulanacak. Bakanlık, gelecek 20 yıl içinde de 6 milyon 700 bin konutun dönüştürülmesini hedefliyor.

DİKEY MİMARİDEN YATAY MİMARİYE GEÇİLMESİ PLANLANIYOR

Başta İstanbul olmak üzere tüm şehirlerde’ akıllı şehir’ uygulamalarının hayata geçirileceğini açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu amaçla “2019-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı” hazırlandığını duyurdu. Yerel yönetimler ve özel sektörün bu konudaki yatırım ve projelerinin destekleneceği kaydedilen bildirgede, “Kimlikli şehirler için yöresel mimari projeleri üretilerek yerleşmelerin kimlik ve kültürleri ile yöresel mimarinin canlandırılması için 81 ilin kırsal yerleşmelerinde örnek yöresel mimari projeler elde edilecektir. Yaylalarımızın, köylerimizin kültürel, tarihi ve doğal dokusu korunacaktır” denildi.

300 MİLYON METREKARE HAZİNE ARAZİSİ YATIRIMCIYA KİRALANACAK

Tıbbi, aromatik ve süs bitkileri ile hayvancılık üretimini teşvik etmek amacıyla Hazine arazilerinin yatırımcılara kiralanacağı belirtilen sonuç bildirgesinde, önümüzdeki 5 yıl içinde 300 milyon metrekare Hazine arazisinin bu amaçla üretime açılacağı kaydedildi.

PLASTİK POŞET KULLANIMINDA 2023 HEDEFİ: KİŞİ BAŞINA YILDA 40 ADET

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi”nin 2023’e kadar tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde uygulanacağına dikkat çekilen bildirgede, yıllık 440 olan kişi başı plastik poşet kullanımının ise 5 yıl içinde 40’a düşürüleceği vurgulandı.

81 İLE MİLLET BAHÇESİ, 5 BİN MAHALLE VE KÖYE MİLLET KONAĞI GELİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2023 yılına kadar uygulamayı planladığı projeler arasında 5 bin adet ‘Millet Konağı’ da bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük icraat programının ikincisinde de yer verilen Millet Konağı projesi, köy ve mahallelerdeki sosyal dokuyu güçlendirmeyi amaçlıyor. Proje, konak, kıraathane ve kütüphane gibi üninetelerden oluşacak. Bakanlık ayrıca 2023’e kadar 81 ilde en az bir tane Millet Bahçesi yapmayı planlıyor.

2B VE HAZİNE ARAZİLERİ SATILACAK, KORUNAN ALANLAR ARTIRILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2023’er kadar gerçekleştirmeyi planladığı projeler arasında ayrıca şu başlıklar öne çıkıyor: 2B arazileri ile Hazineye ait tarım arazileri başta olmak üzere Taşkömürü Havzası içerisinde yer alan taşınmazların hak sahiplerine satışına devam edilecek. İmar uygulamaları ve benzeri nedenlerle Hazine ile hisseli hale gelen taşınmazların hissedarlarına ve tapu fazlalıklarının maliklerine satışı yapılacak. Ayrıca, yapı kayıt belgesine konu Hazine taşınmazları da hak sahiplerine satılacak. 2023 yılına kadar 125 bini kentsel dönüşümden olmak üzere 250 bin yeni sosyal konut üretilmesi amaçlanıyor. Ayrıca şehit aileleri, gaziler ve vazife malulleri için faizsiz, 20 yıl vadeli konut kredisi uygulamasına devam edilecek. Mevcut durumda 78 bin kilometrekare olan doğal korunan alanların yüz ölçümünün, 133 bin kilometrekareye çıkartılması hedefleniyor. OECD kriteri olan ülke yüzölçümünün yüzde 17’lik kısmının koruma altına alınmasının 2023 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

ÇIKARILAN YASAYLA 16 BİN KÖY BİR GECEDE MAHALLEYE DÖNÜŞMÜŞTÜ

30 Mart 2014 tarihinde yerel seçimlerle birlikte uygulamaya konulan 6360 sayılı Yasa’yla, büyükşehir belediyelerinin sınırları genişletilerek, il sınırlarının tamamı ‘büyükşehir’ sınırı haline getirildi. Böylece 30 büyükşehirde bulunan 16 bin 220 köy bir gecede mahalleye dönüşürken Türkiye’deki köy sayısı da 34 bin 434’ten 18 bin 214’e düştü. Düzenlemeyle birlikte 1997 olan belde sayısı da 394’e düşürüldü. Mahalleye dönen köylerin tüzel kişilikleri ortadan kalkarken, köyler büyükşehir belediyelerinin denetimine girmiş oldu.

Önceki haberHızlı moda, ucuz giysi, ağır bedel…
Sonraki haber10 milyar insanı dünyayı yok etmeden beslemek mümkün mü?
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.