Tarık Dursun K. hayata veda etti

Bir süredir yaşamını İzmir’in Foça ve Karşıyaka ilçesinde geçiren Tarık Dursun Kakınç, tedavi gördüğü Alsancak Devlet Hastanesi’nde bugün saat 16.00’da akciğer yetmezliğine vefat etti. Bir süredir parkinson tedavisi gören Tarık Dursun, dün durumu ağırlaşınca hastaneye kaldırılmıştı.

Anadolu Gazetesi, Yeni Gün, Ankara Ulus, Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde günlük yazılar, Pazar Postası ve Akis dergilerinde sinema eleştirileri yazan, senaryo yazıp rejisörlük yapan Tarık Dursun, sanat dergileri de çıkardı. Şiirle başladığı yazın hayatına hikayeyle devam eden Tarık Dursun, sanatın hemen her dalında eserler verdi. Romanlar, denemeler, eleştiriler, çocuk kitapları yazan Tarık Dursun, çeviri de yaptı.

Dursun, 1961 Türk Dil Kurumu Hikaye Ödülü, 1967 Sait Faik Hikaye Armağanı, 1984 Orhan Kemal Roman Armağanı, 1985 Sait Faik Hikaye Armağanı, 1987 Türkiye İş Bankası Büyük Edebiyat Ödülü, 1991 Yunus Nadi Roman Armağanı, 2006 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü kazanan Tarık Dursun K, geçtiğimiz yıl İzmir Gazeteciler Cemiyeti Onur Üyeliği’ne alınmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.