‘TBMM harcamaları usulsüz’

TBMM ile Sayıştay Başkanlığı arasında milletvekillerine fazla maaş ödendiği yönündeki raporun yol açtığı kriz sürerken, denetçilerin Meclis’in harcamalarında da usulsüz işlem buldukları ortaya çıktı.

TBMM ile Sayıştay Başkanlığı arasında milletvekillerine 3 bin TL fazla maaş ödendiği yönündeki rapor konusunda yaşanan kriz sürerken, Sayıştay denetçilerinin Meclis’in harcamalarında da eksiklik ve usulsüz işlem bulduğu ortaya çıktı. Sayıştay, TBMM’nin, sosyal tesislerin harcamaları konusunda usulsüz ödeme yaptığını, TBMM’deki imar işleri için idari şartnamede 60 gün olarak belirlenen süreyi, sözleşmeyle 12 aya uzattığını, sadece bir tane geçerli teklifin geldiği ihaleler gerçekleştirdiğini, mal kabullerini sadece iki kişi ile yaptığını bildirdi.

Sayıştay, sosyal tesis işletme giderlerinin, sözkonusu sosyal tesisin gelirlerinden karşılanması gerekirken, bu ödemelerin Meclis bütçesinden yapıldığını tespit etti. Sayıştay, yazdığı TBMM Dış Denetim Raporu’nda usulsüz harcamaya örnek olarak bir süre önce yolsuzluk tartışmalarıyla gündeme gelen ve Meclis Başkanlığı’nın soruşturma açtığı Yalova Atatürk Köşkü Sosyal Tesisleri’ni örnek gösterdi. Sayıştay, bu tesisin su tüketim bedellerinin Meclis bütçesinden ödendiğini bildirdi.

‘Yolsuzluk kirli hava gibi’

TBMM Başkanlığı ise bu usulsüzlüğü kabul ederek, “ Bundan sonra, sosyal tesis mahiyetinde olan yerlere ait işletme giderlerinin Milli Saraylar Daire Başkanlığı bütçesinden ödenmesine dikkat edilecektir” yanıtını verdi.

ANKA’nın haberine göre, Dumlupınar Üniversitesi’nin açılış törenine katılan Sayıştay Başkanı Recai Akyel, yolsuzlukların ulusal ya da yabancı sermaye yatırımlarını engelleyeceğini ifade etti. ’Yolsuzluk ve Yolsuzluk ile Mücadele’ konulu ilk dersi veren Sayıştay Başkanı Akyel, yoksulluğun herkesi ilgilendireceğini, yolsuzlukların ise kirli hava, pis bir koku gibi o ortamdaki herkesi etkilediğini ifade etti.

ÖNDER YILMAZ/Milliyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × four =