İTDF’den şehit diplomatları anma konferansı

Prof. Belma Baskett’in panel başkanlığını yapacağı ‘Türk- Ermeni İlişkileri ve Terörizm’ konulu konferansa Türk Tarih Kurumu Ermeni Araştırmaları Masası üyesi Prof.Dr Kemal Çiçek ve Türk Tarih Kurumu Onur Üyesi Prof.Dr.Salahi R.Sonyel konuşmacı olarak katılacaklar.


Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr Kemal Çiçek Ermeni sorunu üzerine yaptığı son dönem çalışmalarını topladığı “Ermenilerin Zorunlu Göçü (1915 -1917)”  kitapta yer alan  bilgileri konferansta izleyicilere aktaracak ve yeni belgeler ışığında Ermeni sorununu değerlendirecek.


Geçtiğimiz günlerde akademik kariyerinde Türk tarihi ve Atatürk üzerine yaptığı araştırmalar nedeni ile Atatürk, Kültür ve Dil Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi’nin Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülerek ödülü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edilen Kuzey Kıbrıslı tarih uzmanı ve araştırmacı yazar Prof. Salahi Sonyel konferansta Mavi Kitap ve benzeri yayınlarda Türkler hakkında yapılan olumsuz propagandaları irdeleyecek.


“SALDIRILAR UNUTULDU”


27 Ocak 1973’de, iki Türk diplomatı Los Angeles’te yapılan saldırıyı izleyen on yılı aşkın sürede ASALA’nın Türk diplomatlarına yönelik terör kampanyasında 21 ülkede gerçekleşen 110 silahlı saldırıda 42 diplomatımız ve  4 yabancı hayatını kaybetmiş, 15 Türk ve 66 yabancı uyruklu kişi yaralanmıştı. Faili meçhul olarak dosyaları kapatılan cinayet zanlıların büyük bir çoğunluğu yakalanamadı.


İTDF Başkan Yardımcısı ve Asılsız İddialarla Mücadele Komitesi Başkanı Servet Hassan konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:


“Gectiğimiz yıl Yönetim Kurulu’muzun aldığı bir kararla, Ermeni teröristlerce şehit edilen ilk Türk diplomatlarımız, Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar ve yardımcısı Bahadır Demir’in aramızdan acımasızca kopartıldıkları 27 Ocak tarihini, politik amaçlarına ulaşmak için terörizmi bir araç olarak kullanan Ermeni teröristleri ve destekçilerini kınamak amacı ile ‘Ermeni Terörünü Kınama ve Şehit Diplomatlarımızı Anma Günü’ ilan etmiştik. Bu kararımız konu ile ilgilenen tarihçi ve araştırmacılar tarafından yerinde bulunmuş ve desteklenmiştir. Türkiye’de de bazı sivil toplum örgütlerinin bu çağrımıza kulak vererek bu günde etkinlikler düzenleyeceğini memnuniyetle öğrendik. Federasyon olarak bu yıl bu etkinliklerin ikincisini gerçekleştirmeye hazırlanıyoruz. ”


“KATILIMI TEŞVİK EDELİM!”


Konferansla ilgili olarak Başkan Şener Sağlam bir çağrıda bulundu:


“İsvicre ve Fransa’da olduğu gibi çıkarılacak kanunlar ile insanımız susturulmaya çalışılıyor. Yıllardan beri 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımadığını söyleyen Britanya’da bile bu konu 16 yaş altında eğitim veren bazı okulların müfredatına girmiş ve bunun yaygınlaşma tehlikesi başgöstermistir. 17 Kasım 2005 tarihinde Edinburgh’da kabul edilen Ermeni tasarısı ve ardından 3 Kasım 2007’de Cardiff’te dikilen sözde ’Ermeni soykırım anıtı’ bunun en iyi göstergesidir. Her iki toplumun büyük acılar çektiği bir dönemin tarihi gerçeklerini tartışacağımız ve Ermeni terör örgütü ASALA tarafından katledilen diplomatlarımızı anacağımız konfrensa tüm vatandaşlarımızı ve yabancı dostlarımızı bekliyoruz “


Konferans, 28 Ocak 2008 Pazartesi akşamı saat 18.30 -20.30 arası City Universitesi- Oliver Thompson Lecture Theatre’de İngilizce olarak gerçekleşecek.( Adres : City University, Northampton Square, London EC1V 0HB ) Konferansa katılmak isteyenler 077 8890 8803 ya da turkishfederation@yahoo.co.uk adresine kayıt olabilirler.


İTDF?


İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu (İTDF) bünyesinde onaltı derneği barındıran bir çatı örgütüdür. İngiltere’de yaşayan Türkler arasındaki birlik, beraberlik ve dayanışmayı güçlendirmek, Türk toplumunun kendi kimliğini koruyarak İngiliz toplumuna uyumuna yönelik çabalara katkıda bulunmak, sahip olduğu hakları korumak ve güçlendirmek, ortak sorunlarının çözümü ve ortak çıkarlarının savunulması için çaba göstermek, Türk-İngiliz dostluğunun geliştirilmesine katkıda bulunmak, Türk kültürünü ve tarihini tanıtmak, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilgilendiren konularda çalışmalarda bulunmak üzere kurulmuştur.


İTDF ile iletişim:
• E-posta:  turkishfederationuk@yahoo.co.uk
• Posta:  İTDF, 41 Camberwell Church Street,  London SE5 8TR
• Telefon :  + 44 (0)77 8890 8803


FOTOĞRAF: İTDF yönetim kurulu üyeleri birarada…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here