‘Teğet bile geçmeyecekmiş…

‘Teğet bile geçmeyecekmiş…

0
PAYLAŞ

Erdoğan’dan kriz yorumu: Bu kez teğet de geçmeyecek daha iyi durumdayız.

Azerbaycan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Avrupa’daki olası bir ekonomik krizin Türkiye’yi nasıl etkileyeceği ve vatandaşlara tavsiyelerinin neler olacağına ilişkin soru üzerine, ”Biz yere çok sağlam basıyoruz” dedi.

Batı’da, Avrupa’da kriz olabileceğini, ancak Türkiye’nin bunların hepsine hazırlıklı olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

”Daha önce ‘teğet geçecek’ dedim. Bu defa pek teğet geçeceğe de benzemiyor. Daha iyiyiz, daha güçlüyüz. Hiç endişeniz olmasın. Herkes mümkün olduğunca şuna dikkat etmeli; biz bir şeyi ayırt etmemiz lazım, verim ekonomisini mi savunacağız, israf ekonomisini mi savunacağız. Eğer israf ekonomisiyle hareket etmezsek, verim ekonomisinin safında yer alırsak hiç endişeniz olmasın. Harcamanı da buna göre yapmaya devam et. Ama tabii ki israf, her zaman için herkesi tehdit eder. Aileleri de, iş adamlarını da, aynı şekilde devleti de… Biz bugün eğer güçlüysek, bilesiniz ki kamu harcamalarında yaptığımız tasarruflardandır. Biz de öncekiler gibi buna devam etmiş olsaydık, bugün bu noktada olmazdık.”

Başbakan Erdoğan, Türk Lirası’nın değer kaybetmesine gerekçe olarak gösterilen cari açığa karşı ne gibi önlemler almayı düşündükleri ve Türk Lirası’nın değerini rekabet açısından nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruyu yanıtlarken, ”Bir iki yıl önce Türk Lirası’nın değer kazanmasından birçok çevreler rahatsız oluyordu. Şimdi değer kaybından rahatsız oluyor. Merak etmeyin biz bunun ortasını bulacağız tekrar ve çok rahat bulacağız” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

5 × 5 =