Tehditlere rağmen protestoya devam

Başkent Kahire’de dün sabah en az 72 Mursi yandaşı öldürülmüş, ardından İçişleri Bakanlığı protestoların merkezindeki Adeviyye Meydanı’nı “çok yakında” boşaltacaklarını duyurmuştu.

Mursi’nin üyesi olduğu Müslüman Kardeşler sözcüleri “baltacılar, üç değişik üniforma giymiş polis birimleri ve sivil giyimli polislerin” barışçı gösteri düzenleyen kalabalığa ateş açtığını söylüyor.

Bölgedeki doktorlar da çoğu kafa ve üst gövdelerine kurşun isabet etmiş 100’den fazla kişinin öldüğünü söylüyor.

Darbe yetkilileri ise gerçek kurşun kullanıldığını reddediyor, sadece gözyaşartıcı gaz atıldığını söylüyor.

Sağlık Bakanlığı ölü sayısını 72, meydandaki yaralı sayısını ise 269 olarak veriyor. Yaralananlar arasında polislerin de olduğunu belirten bakanlık yetkililerine göre ölen güvenlik yetkilisi yok.

Dün günü meydanda geçiren BBC muhabiri Quentin Sommerville, ölü ve yaralı sayısının çokluğu gözönüne alınırsa “Ateş açmadık” ifadesinin doğru görünmediğini söylüyor.

Muhabirimiz dün kendisinin hiç silahlı Müslüman Kardeşler taraftarı görmediğini, BBC ekiplerinden de yalnızca bir kişinin, ev yapımı av tüfeği taşıyan bir gösterici gördüklerini belirtiyor.

‘Sayımız artıyor’Meydanda dün geceki gelişmeleri izleyen bir diğer BBC muhabiri olan Yasmine Ebu Hadra ise Adeviyye kampında durumun bu sabah sakin olduğunu ancak göstericilerin kamp etrafına barikatlar kurarak kendi güvenlik önlemlerini aldığını bildiriyor.

Ölenlerin yakınları
Hadra’ya göre dün gece Müslüman Kardeşler’in önde gelen üyeleri ateşli konuşmalar yaparak kalabalığın moralini yükseltmeye çalıştı.

Bu konuşmalarda eylemin güvenlik güçlerinin gözünü korkuttuğu ve bu nedenle ateş açtıkları belirtildi; adil bir dava uğruna toplanan kalabalığın korkmaması gerektiği kaydedildi.

Müslüman Kardeşler ve destekçileri, 3 Temmuz’da darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı Mursi’nin göreve iadesini istiyor.

Adeviyye’de yüzbinlerce erkek, kadın çe çocuğun toplandığını belirten örgüt sözcüsü Cihad el Haddad, BBC’ye verdiği demeçte “Cumhurbaşkanına ne olursa olsun, protestomuz sürecek,” dedi, “Sayımız her gün artıyor. Vatandaşlar askeri darbenin zulmünü ve uzun vadeli zararlarını görüyor.”

“Mursi’nin iktidara dönmesi haftalar, aylar, hatta bir yıldan fazla sürebilir ama biz vazgeçmeyeceğiz.”

ABD ve yerel liderlerden tepkiBu arada ABD, Mursi’nin devrilmesinden bu yana yaşanan en kanlı günün sonunda “derin kaygı duyduğunu” belirten bir açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanı John Kerry şiddeti kınayarak, Mısırlı yetkililerden barışçı gösteri ve ifade özgürlüğüne saygı göstermelerini istedi.

Mursi’ye yapılan darbeyi destekleyen iki önde gelen Mısırlı isim de dünkü orantısız şiddeti kınadı.

Ülkenin en üst düzey dini yetkilisi olarak tanımlanan El Ezher Camisi’nin baş imamı soruşturma açılmasını istedi.

Geçici hükümette cumhurbaşkanı yardımcısı olan Muhammed el Baradey de aşırı güç kullanıldığını söyledi.

‘Komşular şikayet etti’İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim ise göstericilere “akıllarını başlarına toplama” ve eve dönme çağrısı yaptı.

Bakana göre Rabiat’ül Adeviyye Camisi yakınlarında yaşayan vatandaşların açtıkları davalar, meydanın boşaltılması için gereken hukuki zemini sağlıyor.

BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 1 =