Teke’nin binlerce yıllık sırları açığa çıkıyor!

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) bünyesinde gerçekleştirilecek olan ‘I. Teke Yöresi Sempozyumu’ 4 Mart’ta başlayacak. Kültürden tarihe, tarımdan mimariye toplam 12 başlık altında 183 bildirinin sunulması beklenen sempozyumda, Teke Yöresinin özgün müzikleri de izleyiciyle buluşacak. Sempozyumla, binlerce yıllık zengin bir yaşam mirasını barındıran Teke Yöresi’nin kültürel ve doğal zenginliğinin kayıt altına alınarak geleceğe aktarılması hedefleniyor.

TEKE YÖRESİNİN BİNLERCE YILLIK SIRLARI KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR
Osmanlı döneminde ‘Teke Sancağı’ ya da ‘Teke İli’ olarak anılan bölge, Antalya’nın merkezi dâhil olmak üzere Finike, Kaş, Kalkan, Gömbe, Elmalı, Kızılkaya, Kocaaliler ve bugünkü Afyonkarahisar’ın bir bölümünü kapsıyordu. Renkli kültürel dokusu ve zengin yaşama biçimlerini bünyesinde barındıran Teke Yöresinin simgesi ise keçi. Yüzlerce yıldır yöredeki varlığını sürdüren Yörük-Türkmenlerin yarattığı kültürle doku, dünyanın pek çok ülkesinden araştırmacıların dikkatini çekiyor. Burdur, bugün Teke Yöresi’nin kalbi olarak anılıyor. Muğla’nın Fethiye ve Ortaca, Denizli’nin Acıpayam, Serinhisar, Çameli ve Honaz, Afyonkarahisar’ın Dinar ve Başmakçı, Isparta’nın Yalvaç ve Şarkîkaraağaç ilçeleriyle Antalya’nın Cevizli, Akseki, Manavgat, Korkuteli ve Alanya gibi yerleşimlerini de içine alan Teke Yöresi’nin neolitik çağdan bugüne uzanan tarihsel birikimi bugüne kadar pek çok araştırmaya konu edildi. Ancak, yörenin zengin yaşama pratiği giderek modern yaşamın çarkları arasında yok olup gitme tehdidi ile karşı karşıya.

KÜLTÜRDEN MİMARİYE 183 BİLDİRİ, YÜZLERCE KATILIMCI
Bu zengin mirasın yaşatılması ve geleceğe aktarılması amacıyla Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bünyesinde kurulan Teke Yöresi Halk Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (TAMER) ev sahipliğinde düzenlenen ‘I. Teke Yöresi Sempozyumu’ 4 Mart Çarşamba günü başlıyor. Çok sayıda akademisyen, araştırmacı ve uzmanın katılacağı ve 3 gün sürecek olan sempozyumda, kültürden turizme, tarihten mimariye, geleneksel müzikten halk oyunlarına toplam 183 bildiri sunulacak. Teke Yöresi’nin yerel sanatçılarının vereceği konser ve çeşitli sergiler ile renklenecek olan sempozyum sonunda katılımcılara Burdur Arkeoloji Müzesi, İnsuyu Mağarası, Sagalassos ve Kybra antik kentlerinin yanı sıra Burdur Bakibey ve Taşoda konakları gezdirilecek.

MAKÜ VE YEREL YÖNETİMLER TEKE YÖRESİ İÇİN SEFERBER OLDULAR
Teke Yöresi Halk Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Şevkiye Kazan Nas’ın başkanlığında gerçekleştirilecek olan sempozyumun onur kurulu başkanlıklarını ise Burdur Valisi Hasan Kürklü, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Cengiz ile MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatçı yapıyor. Burdur’daki yerel yönetimleri ve üniversiteyi bir araya getiren etkinliğe, Burdur Ticaret Borsası, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası gibi kuruluşlar da destek veriyor.

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirilecek olan I. Teke Yöresi Sempozyumu programı ve diğer arıntılara, bu bağlantıdan erişilebilecek: (http://tamer.mehmetakif.edu.tr/1tekeyoresisempozyumu/ )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − 7 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.