“Terör sadece Türkiye’nin meselesi değildir”

Başbakan Binali Yıldırım, “Hem DAEŞ terör örgütü, hem PKK terör örgütü hem de FETÖ sadece Türkiye’nin meselesi değil, aynı zamanda bu bölgenin de, Irak’ın da, Suriye’nin de meselesidir” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Binali Yıldırım ve Mesud Barzani’nin ortak basın toplantısından satırbaşları şöyle:

Barzani: Teröristlere karşı koymak hepimizin görevi ve mücadelede desteğe ihtiyacımız var. Tüm alanlarda ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz.

Başbakan Binali Yıldırım: Hem Bağdat’ta hem Erbil’de faydalı görüşmeler gerçekleştirdik. Görüşmelerin çerçevesi iki başlıkta toplanabilir. Biri terörle ortak mücadele, ikincisi de ekonomik konularda, yatırım konularında, bölgenin huzura kovuşması konusunda daha fazla çalışmak.”

“Özellikle terör konusunda şunları söylemekte fayda var. Hem DAEŞ, hem PKK hem de FETÖ sadece Türkiye’nin değil Irak ve Suriye’nin de meselesidir. Biz Suriye’de kuzey sınırımızda DAEŞ’a karşı bir operasyon sürdürüyoruz. Ortak amacımız bu sapık örgütü kontrol altına almak. Bu konuda uluslararası camia daha çok destek vermelidir.”

“DAEŞ’in yerinden ettiği insanlara siz büyük destek veriyorsunuz.”

başbakan binali yıldırım barzani.jpg

 

“PKK’NIN ŞENGAL BÖLGESİNDE YUVALANMASI KABUL EDİLEMEZ”

“PKK’nın Irak topraklarından ülkemize gerçekleştirdiği saldırılar asla kabul edilemez. Bu konuda gereken neyse hepsi sonuna kadar yapılacak. Bu terör örgütünün batıya doğru yayılması, Şengal bölgesinde yuvalanması da asla ve asla kabul edeceğimiz bir şey değildir.”

“PKK’nın Şengal’deki varlığı bir güvenlik meselesidir. Sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda sizin de güvenlik meselenizdir. Irak’ın da, Merkezi Hükümetin de aynı şekilde bir güvenlik meselesidir. O bakımdan burada müşterek bir çalışmaya ihtiyaç var. Bunu Avrupalı ve Amerikalı dostlarımıza da anlatıyoruz.”

FETÖ OKULLARININ KAPATILMASI

“Erbil’deki FETÖ okullarının kapatılması konusunda verdiğiniz desteğe teşekkür ediyorum. Bizim buradaki hassasiyetimiz çok açık; öğrencilerin zarar görmemesi ama bunların sahibi, yöneticisi olan terör örgütü elemanlarının tasfiye edilmesi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 1 =