Terör kurbanı sivillere şehitlik

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ‘Şehit Yakınları ve Gaziler Kanunu’ taslağını hazırladı. Bakan Fatma Şahin, taslağı, bütçeden sonra Bakanlar Kurulu’na göndereceklerini belirterek, ‘Sivil halk da yasa kapsamına alınacak’ dedi.

Reform nitelikli yasa taslağında, trafiği yönetirken görevi başında trafik kazasında ölen polis, şehit gibi işleme tabi tutulacak. Bu polisin yakınlarına aylık bağlanacak. Polis yaralanırsa ‘vazife malulu’ sayılacak.

Bakan Şahin, Akşam gazetesine yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

‘Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ile bir komisyon kurduk. Bu komisyonda, mevzuatın sadeleştirilmesi, uygulamada yaşanan sıkıntının çözülmesiyle ilgili bir taslak oluşturulmuştur. Şehit yakınlarımıza ikinci bir iş imkanı sağlayacağız. Askerler, operasyon öncesinde yaşamını yitirmişse şehit sayılacak. Sivil halk da bu kapsamda olacak. Sayın Başbakan, terörden mağdur olan sivil halkın Terörle Mücadele Kanunu’ndan istifade edeceğini söylemişti. Bu gerçekleşecek.’

YASA TASARISI TASLAĞI ŞU KİŞİLERİ KAPSAYACAK

– Görevini yaparken terör saldırısı nedeniyle yaşamını yitiren ya da teröristler tarafından kaçırılıp öldürülen öğretmenler ile diğer kamu görevlilerinin yakınları yasadan yararlanacak.

– Terörle mücadeleye destek vermek üzere, teröristin veya cephanenin yerini gösteren siviller, operasyon öncesinde yer gösterirken pusuya düşürülüp öldürülürse veya terörist saldırısı ile sakat kalırsa bu yasadan yararlanacak.

– Trafik güvenliğini sağlarken yaşamını yitiren polisler, şehit sayılacak.

– Sadece çatışma anında değil, trafik kazası ve eğitim çalışmaları sırasında da yaşamını yitiren polis ve askerler de şehit sayılacak.

– Polis okulunda öğrenci iken terör saldırısı sonucu yaşamını yitiren veya sakat kalanlar düzenlemeden yararlanacak.

– Şehit yakınlarına yönelik istihdam hakkı ikiye çıkarılacak. Şehidin kardeşlerinin yanı sıra eşi ya da çocuğu da kamuda istihdam edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here