TFF’de en favori aday Demirören

Yıldırım Demirören’in TFF Başkanlığı’ndaki en ciddi rakibi olarak görülen Ata Aksu adaylıktan çekildi.

Ata Aksu başkanlık adaylığından çekildiğini açıkladı.

Yıldırım Demirören ile birlikte CNN TÜRK yayınına katılan Ata Aksu yaptığı açıklamada, “Yeni bir kaosa sebebiyet vermemek adına tek adayla seçime girmek en doğrusu. Beni destekleyenler de vardı. Onlarla da istişare ettim ve uygun gördüler. Zaten Demirören ile aramızda ilkesel duruş farkı yoktu. Başkanımız genç ve dinamik. Yolu açık olsun, başarılar diliyorum” dedi.

Kimler aday?

Yıldırım Demirören, K. Mahmut Canlı, Erdal Çilek, Yılmaz Göbel, Ayhan Sağaltıcı, Z. Murat Mermer, Semi Kopuz, Mehmet Kara, Tekin Işıklıgil, Necati Harman, Bülent Gürkut, Nedim Güneş, Ümit Sarıkaya, Mehmet Selçuk, Adil Yazıcıoğlu, Hasan Zinni, Zeki Yürekli,

Nasıl işleyecek?

Genel kurul, çoğunluk sağlanması halinde, bugün saat 11.00’de, Ankara Marriott Otel’de gerçekleştirilecek. Çoğunluk sağlanamaması durumunda ise genel kurul toplantısı, delege tam sayısının asgari 3’te 1’i ile 28 Şubat Salı günü aynı saatte ve aynı yerde yapılacak. İkinci toplantıda da çoğunluk sağlanamadığı takdirde, çoğunluk aranmaksızın 6 Mart Salı günü aynı saatte ve aynı otelde genel kurul toplanacak.

Mehmet Ali Aydınlar’ın istifasının ardından olağanüstü genel kurul kararı alınan TFF’de, 302 delegenin oy hakkı bulunuyor.

Futbol Federasyonu Ana Statüsü gereği, genel kurulda adaylık için, toplam delege sayısının beşte birinin yazılı teklifte bulunması şartı aranıyor. Bu durumda adayların, 302 delegeden en az 61’inin imzasını taşıyan dilekçeyi, Divan Başkanlığına sunmaları gerekiyor.

1923 yılında kurulan TFF’nin 89 yıllık tarihinde şimdiye dek 65 dönemde toplam 40 futbol adamı, seçimle, atamayla ya da vekaleten başkanlık yaptı.

Rekor Orhan Şeref Apak’ta

1923-1926 yılları arasında üst üste 4 dönem başkanlık yapan Yusuf Ziya Öniş, TFF tarihinin ilk başkanı olurken, 4 ayrı dönemde toplam 11 yıl koltukta oturan Orhan Şeref Apak ise, en uzun süre başkanlık yapan isim olarak dikkati çekiyor.

Apak, 1952-1954, 1957-1958, 1961-1964 ve 1965-1970 yılları arasında federasyon başkanlığı görevinde bulundu.

Bu arada, Ulvi Ziya Yenal, Hasan Polat, Muharrem Özyurt, İbrahim İskeçe ve Haluk Ulusoy da ayrı ayrı dönemlerde ikişer kez başkanlık yaptı.

Vekaleten başkanlar

TFF’de özerklik öncesi 6 başkan, vekaleten görev yaptı.

Ziya Ateş (1943), Vildan Aşir Savaşır (1948-1949), Mehmet Arkan (1952), Mümtaz Tarhan (1952), Bekir Silahçılar (1961) ve Doğan Andaç (1980), vekaleten başkanlık yapan isimler oldu.

Bu arada, merhum başkan Hasan Doğan’ın ölümünün ardından Mahmut Özgener ilk döneminde vekaleten başkanlık koltuğuna otururken, Mehmet Ali Aydınlar’ın istifası sonrasında da halen Hüsnü Güreli bu görevi üstleniyor.

Kısa süreli başkanlar

89 yıllık TFF’de bazı başkanlar oldukça kısa süre görevde kaldı. Özerlik öncesi vekaleten görev yapan 6 başkanın yanı sıra, Sabahattin Erman, Sahir Gürkan, Mazhar Zorlu, Erdenay Oflaz, Özkan Olcay ve Abdullah Kiğılı, toplamda bir yıl veya daha az sürelerle başkanlık koltuğunda oturdular. Bu arada, federasyonda bazı dönemlerde oldukça sık aralıklarla başkan değişikliğine gidildi.

Kayıtlara göre, 1980 yılı içinde başkanlık sıfatını 4 isim (İbrahim İskeçe, Mazhar Zorlu, Doğan Andaç ve Yılmaz Tokatlı) taşırken, 1952 yılında Ulvi Ziya Yenal, Mehmet Arkan, Mümtaz Tarhan ve Orhan Şeref Apak, 1997’de ise Şenes Erzik, Özkan Olcay, Abdullah Kiğılı ve Haluk Ulusoy başkanlık koltuğunda oturdu.

Diğer yandan, 1976 ile 1980 yılları arasındaki dönemde başkanlık koltuğu tam 10 kez el değiştirirken, bu süre içinde 9 ayrı isim görev yaptı.

Mehmet Ali Aydınlar 216 gün başkanlık yaptı

TFF’nin seçimle göreve gelen son başkanı Mehmet Ali Aydınlar, toplam 216 gün süreyle başkanlık koltuğunda oturdu.

29 Haziran 2011 tarihinde başkanlığa seçilen Aydınlar, 3 Temmuz 2011’de başlayan futbolda şike ve teşvik iddiaları üzerine açılan soruşturma sürecinde oldukça sıkıntılı bir dönem yaşadı. 31 Ocak 2012 tarihinde istifa eden Aydınlar, başkanlık koltuğunda sadece 216 gün oturarak, TFF’nin en kısa süreli başkanları arasına girdi.

Özerk federasyon başkanları

17 Haziran 1992 tarihinde, 3813 Sayılı Kanun’la TFF özerk hale getirildi.

Kanunun 1. maddesine göre, futbol faaliyetlerini milli ve milletlerarası kurallara göre yürütmek, teşkilatlandırmak ve Türkiye’yi futbol konusunda yurtiçinde ve yurtdışında temsil etmek üzere özel hukuk hükümlerine tabi, tüzel kişiliğe sahip, özerk federasyon kuruldu.

1992 yılında özerkliğe kavuşan TFF’de şimdiye dek 8 ayrı başkan seçimle görev yaptı.

Şenes Erzik ile başlayan özerklik döneminde, sırasıyla Özkan Olcay, Abdullah Kiğılı, Haluk Ulusoy (2 dönem), Levent Bıçakcı, Hasan Doğan, Mahmut Özgener ve Mehmet Ali Aydınlar başkanlık koltuğunda oturdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.