The Times: Ordu Gül’ü kabullenmeli

Gazete yazıya Avrupa ve Asya arasında bir kavşakta olan Türkiye’nin, şimdi kendisinin bir kavşakta olduğunu öne süren The Times’a göre 276 oyun cumhurbaşkanı seçilmek için yeterli olacağı 28 Ağustos, hem Türkiye hem de onu Avrupa’nın parçası olarak görmek isteyen herkes için çok önemli bir tarih olacak.


Gazete Türkiye’de ordunun Abdullah Gül’e yönelik derin kuşkuları olduğu şöyle aktardı:


“Türkiye Genelkurmay Başkanı, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Abdullah Gül’le tartışmaya girmeyeceğinin sinyalini verdi. Ancak aynı zamanda Gül’ün eşinin, başörtüsü takılmasının yasak olduğu askeri tesislerdeki törenlerde hoş karşılanmayacağını da söyledi. Ordu, Milli Güvenlik Kurulu’nda kendi görüşünün egemen olması için bastıracaktır. Cumhurbaşkanı’nın başkanlık ettiği bu kurul, ordunun görüşlerini hükümete aktardığı kilit önemde bir organdır. Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, Abdullah Gül teknik olarak başkomutan da olacak. Ancak Gül de, orduda görüşlerine önem verilenin Genelkurmay Başkanı olduğunu biliyor. Abdullah Gül’ün Genelkurmay Başkanı’nın atanması sürecini kontrol etmesi söz konusu değil. Gül ayrıca fiilen Genelkurmay Başkanı’nı görevden de alamaz.”


The Times ayrıca Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da, temkinli olma konusunda akıllıca davranacağını öngörerek Erdoğan’ın, seçimlerde oyunu artırması sonrası, üst düzey yargıç ve bürokratları değiştirmesinin beklenmemesi gerektiğini yazdı…


Recep Tayyip Erdoğan’ın, kadrolarında sıkı İslamcıların yerine yeni yüzlere yer verdiğini belirten The Times, “Ordu, AB ve geniş çapta İslam Dünyası’nın, Erdoğan’ın hassas dengeyi koruyup koruyamayacağını dikkatlice izleyeceği kanısında” yorumunu yaptı.


“KAMUOYU YANILTILMAYA ÇALIŞILIYOR” 
Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ”Genelkurmay Başkanı’nın cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle ilgili olarak bazı politikacılarla görüştüğü ve aralarında anlaşmaya vardıkları gibi tamamen hayal mahsulü haberlerle kamuoyu yanıltılmaya çalışılmaktadır” denildi.


Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan basın açıklamasında, son günlerde bazı basın ve yayın organlarında; Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kaynaklı olduğu ima edilen ve iç politika malzemesi yapılmak istenen, gerçek dışı haber ve yorumlara yer verildiği belirtildi.


Açıklamada, şunlar kaydedildi:


”Bunun son örneği, 20 Ağustos 2007 günü bir gazetede ‘Askerlerin bir siyasi partiye çok kızgın olduğu’ başlığıyla yayımlanan söyleşiyi veren kişinin, ‘üst düzey komutanlarla gazetecilik ilişkisi kuran’ birisi olarak tanımlanması ve söyleşinin içeriğinde yer alan yorumların bazı generallerle görüşülerek teyit edildiği izleniminin yaratılmasıdır. Haberde ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetlerinin 27 Nisan 2007 tarihli basın açıklamasından söz konusu gazetecinin özellikle haberdar edildiği gibi asılsız bir iddiaya da yer verilmektedir. Yayımlanan haberde iddia edildiği gibi, herhangi bir kişi veya kurumla tesis edilen üstü kapalı ilişkilerle bu tür haberlerin iletilmesi, Genelkurmay Başkanlığının çalışma yöntemleri içerisinde bulunmamaktadır.


Genelkurmay Başkanı’nın gizli bir programı olmayıp, tüm görüşmelerini devletin kurumları arasındaki yerleşik usullere göre yapmaktadır. Vazifesi Anayasa ve ilgili yasalarla belirlenmiş olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin, hiçbir kişi veya kurumla herhangi bir konuda pazarlık yapması söz konusu değildir.
Bu bakımdan, bahse konu haberler yanlış değil; yalandır. Gerçek dışı haberleri yapanlar kamuoyunu yanıltmakta ve Türk Silahlı Kuvvetlerini yıpratarak belli amaçlara hizmet etmektedirler.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.