THY, Air Bosna'ya talip

Karlıtekin, düzenlediği basın toplantısında, alınan kararlar hakkında bilgi verdi. 


THY'nin 2023 yıllarını hedefleyen planlar yaptıklarını ifade eden Karlıtekin, şirketi yeni atılımlarla daha ileri noktalara getirmek istediklerini kaydetti. 


Karlıtekin, THY'yi sadece Türkiye'nin potansiyeli ile sınırlı bir şirket olmaktan çıkarıp global bir şirket haline getirecek şekilde geliştirme iradesinde olduklarını ifade ederek, şirketin bundan sonra küresel ölçekte muhtelif yerlerde iş yapabilen bir şirket haline dönüşeceğini bildirdi. 


Candan Karlıtekin, bir diğer girişimin de Air Bosna ile ilgili olduğunu dile getirerek, ''Bosna Hava Yollarının (Air Bosna) yüzde 49 hissesinin satılması ihalesinde THY olarak somut teklifimizi bugün itibarıyla verdik'' dedi. 


İhaleyle ilgili bir aylık değerlendirme süresi olacağını kaydeden Karlıtekin, bu değerlendirme sonucunda anlaşılması halinde Air Bosna'nın yüzde 49'luk hissenin THY'nin olacağını hatırlattı. 


 Karlıtekin, anlaşmanın olması halinde Air Bosna'nın, THY'nin mali ve ticari yapısında etkili olabileceği, yönetime tesir edeceği bir hava yolu haline geleceğini bildirdi. Bunun THY için önemli bir atılım olacağını dile getiren Karlıtekin, buradaki tecrübenin muhtemel gelişmeler içinde önemli bir tecrübe olacağını kaydetti. 


Avusturya Havayolları'nın yüzde 42,5 hissesinin Avusturya hükümetinin elinde olduğunu ve bunun satışıyla ilgili bir ilan verildiğini hatırlatan Karlıtekin, THY olarak bu konuyla ilgilendiklerini ilgili mercilere bildirdiklerini söyledi. 


THY Yönetim Kurulu Başkanı Candın Karlıtekin, bugün yapılan Yönetim Kurulu Toplantısı'nda bir önemli karar daha aldıklarını belirterek, ''1991 yılına kadar uçtuğumuz daha sonra ara verdiğimiz İstanbul-Bağdat hattının açılmasına karar verdik. Bununla ilgili altyapı çalışmaları yapılacak. Bunun da ülkemiz için önemli bir açılım olduğunu düşünüyoruz'' dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here