THY’de grev başladı

THY’de grev başladı

0
PAYLAŞ

Konuyla ilgili açıklama yapan Hava-İş sendikası Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, “ THY’nin uzlaşmaz tutumu nedeniyle yasal hakkımız olan grevi Saat 03.00 itibariyle uygulamaya koyuyoruz.” dedi.

22 yıl sonra ilk grevin yaşanacağını belirten Yağcı, THY yönetiminin sorunu çözmek yerine grevin etkisinin düşük olduğu yönünde mesaj vermek için son dakikada idari kadrodan atamalar yapma yoluna gittiğini belirterek “Ancak bu yöntemler sonuç vermez. sabah 07.30-08.00’den itibaren grevimiz iç ve dış hatlarda genişleyerek uygulanacak” diye konuştu.

22 yıl önceki grevde Erdoğan grev gözcüsü

Öte yandan THY’nin 22 yıl önhceki grevinde, o dönemde partisinin il başkanı olan bugünün başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da o zaman grevcileri ziyaret edip onrala destek olmuş ve grev gözcüsü önlüğü giydiği ortaya çıktı.

Bu arada Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA)’nın greve katılmama kararı aldığı öğrenildi.

THY GREV KIRICISI

THY’de gece saat 03’te başlayan grevi kırmak için bazı görevlere yerleştirdiği kişilerin görev yaptıkları bildirdildi.

Hava-İş yöneticileri THY’nin yatığı şeyin yasadışı olduğunu, daha dün mezun ederek kıyafetlerini teslim ettiği 500 yeni kabin memurunu da uçuşa gönderdiğini, bazı kabin memurlarının, ekip odasının dahi yerini bilmediği ve “Ekip odası nerede?” diye sorduklarını söyledi.

THY’nin Gece saat 03’te grevin başlaması üzerine İstanbul’da Atatürk Havalimanı’na 500 çevik kuvvet polisi sevk edildi. Çevik kuvvet otobüsleriyle havalimanına gelen polisler, görev yapacakları noktalara yerleştirildi.

“BU AYIBI THY YÖNETİMİ VE AKP İKTİDARININ BOYNUNA ASACAĞIZ”

Hava-İş Başkanı Ayçin, anayasal hakları olan greve karşı hukuksuz engellemeleri değerlendirdi…

Hava-İş’in bu gece başlattığı grev gergin başladı. THY çalışanlarının grev için girişimleri polis gücüyle önlenmeye çalışıldı.

İşçiler 351 gündür direniş yaptıkları dış hatlar terminaline yürümek ve grev çadırlarını kurmak istediler. Ancak polis buna izin vermeyerek Havaalanı Güvenlik Kurumu’nun aldığı kararı gerekçe gösterdi.

Polisin engellemesi üzerine açıklama yapan Hava-İş Başkanı Atilay Ayçin, “Bu gecenin ayıbının fotoğrafıdır bu. Biz bu ayıbı THY yönetimi ve AKP iktidarının boynuna asacağız.” dedi.

Anayasal haklarının engellendiğini söyleyen Atilay Ayçin, “THY yönetimi paniğe kapıldı. Buna karşılık yarın kazanacağımız zaferin heyecanını yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Ayçin, açıklamasının devamında grev çadırının dış hatlardan hava yolları yönetim binası önüne taşınmasını “ileri demokrasinin bir nimetidir” şeklinde eleştirirken, şöyle devam etti: “Ortadoğu’da yapılan demokrasi ihracı Türkiye’ye nasıl yansıdıysa Türkiye’nin Ortadoğu’ya sürüklenmesine de bu ülkenin işçileri devrimcileri izin vermeyecektir.” dedi.

UÇUŞ İPTALLERİ BAŞLADI

Grev daha ilk saatlerde etkisini gösterdi. THY yurtiçi uçuşları aksamaya başladı.

Hava-İş Sendikası’ndan aldığımız bilgilere göre THY’nin Ankara, Trabzon, Dalaman ve Erzurum uçuşları grev nedeniyle yapılamadı.

Sendika, grevin ilk saatleriyle birlikte başlayan uçuş iptallerin zaman geçtikçe daha da artacağını belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

2 × two =