THY’de mil ile bilet almak mı! Deveye hendek atlat daha kolay!

Geçengün bazı gazetelerde bir haber vardı.THY’in 1 milyonluk mil dağıtan kampanya çekilişi sonuçlanmış. Kazanan Limak Holding Genel Müdürü olmuş. Taner Ercömert 3. Havaalanı ihalesini kazanan şirketin Genel Müdürüymüş meğer!

Oda TV konu ile ilgili çok detaylı bir haber hazırlamış ve bu kampanyadaki çelişkileri ortaya koymuş. Detaylar oradan okunabilir, haberi okurken benim de yaralarım sızladı. Tam da bu konudaki tecrübemi anlatmak istiyordum ki üstüne geldi bu haber. Artık durur muyum!

Efendim son 2 aydır THY milleriyle yatıp kalkıyordum, nihayet Pazartesi konuyu kapattım da uykularım düzeldi!

Benim derdim THY’den kazandığım milleri yanmadan harcamaktı. Milleri kullanmaya kalkınca Oda TV haberinde olduğu gibi bir çok çelişki ile karşılaştım ve abartmıyorum yaklaşık 2 aydır pirincin taşını ayıklamaya çalışıyorum. THY’de ki bazı tanıdıklardan taş ayıklama konusunda yardım istesem de sonuç alamadım. Bazıları facebookdaki mesajımı görüp görmezlikten geldi! Bazıları ise daha dürüst çıkıp “elimden bir şey gelmez abla” deyip kenara çekilmeyi tercih etti.

Beni kavgamla başbaşa bıraktılar.

Konu hak hukuk ve müşteri hakkı olunca kolay kolay vazgeçmem. Tüketici Mahkemesin’de avukatsız dava kazanmışlığım, bir de iyi tüketici olarak saat ödülüm vardır ki ha kullanırım, övünmek gibi olmasın. Zor bir müşteri olmam bilinçli bir tüketici olmaya çalışmaktan ileri gelir. Hele Cakarta’da matematik de iddialı olmama karşın yanlış hesabını bulmadığım kasiyer azdır!

THY müşterileri bilirler; 3 ayrı seviyede Miles&Smiles kartı vardır. Ne kadar çok uçarsanız kart sınıfınız yükselir, kart rengi değişir ve o denli imtiyazlı bir müşteri olursunuz. Uçuşlarınız bu kartlara mil olarak yüklenir ve günün birinde o milleri kullanarak bedava bilet alabilirsiniz.Ya da siz öyle sanırsınız! Hiç olmazsa online alışveriş yaparsınız.
Eskiden beri bir Miles&Smiles kartım vardı en düşük seviyede, ne uzar ne de kısalırdı. Yurtdışı uçuşum fazla olmadığından, yurtiçi seçenek de çok olduğundan mil hesabını da yapmazdım, yanar giderdi kırk yılda bir THY’den kazandığım miller. Bir kere iç hatta kullanmışlığım vardır yalan olmasın.

Endonezya gibi uzak bir diyara gelince kazanılan milin de miktarı arttı ve bir de bakmışız ki sınıf atlamışız. Atlamışız diyorum ben bu arada çocuklara da kart aldım ve onların da millerini kendi hesaplarında biriktirmeye başladım. Cakarta’ya gelişimiz sayesinde klasikten, klasik plus kartına terfi edip en azından iç hatlarda CIP salonunu kullanmaya basladık, daha da önemlisi bagaj hakkımıza 10 kilo daha eklendi.

Miller bir taraftan birikiyordu! Biriktir biriktir nereye kadar! Üç yıl olacak km’lerce git gel daha bir bilet alacak mil biriktirememişiz!

Tamam bu sefer millerle bilet alalım, bu uçuşla tamamlanacak diye seviniyorum, bakmışız ki TR’ye gidecek mil miktarı hop artırılmış yine yetmiyor. Mil kaçıyor biz kovalıyoruz ve bir türlü yakalayamıyoruz.

Geçen yıl 50 bin mil yeterken aniden 60 bin mile çıktı gereken mil, o da düşük sezon da, biz yine kovalama durumundayız, nefes nefese kaldık! Bağlandık bir kere başka havayoluna da uğramıyoruz, mil biriktiriyoruz ya!

Ne yapsam ne etsem de bir çare bulsam! THY sitesisini didik didik okudum bir çıkar yol bulur da milleri kullanabilir miyim diye. Zira bu yıl kullanmazsak millerin bir kısmı yanacak boşa gidecekti.

Hiç kıyamam, hiç birşey ziyan edilmemeli. Tabaktaki son pirinç tanesini dahi arkamızdan ağlar diye yedirilen kuşaktan geliyoruz!

Neyse efendim didikleme esnasında “Refakatçi bileti” diye bir seçenek gördüm. İnceledim, tam da bize göreydi.

Refakatçi biletinde; bir tam bilet alınınca yanında giden kişiye kendi milinizle ve daha düşük mil ile bir bilet alabiliyormuşsunuz!

Böylece tam bilet almaya yetmeyen millerimiz ile 2 kişiye tam bilet ikimize de bileti 42 bin mil ile refakatçi bileti alır en azından millerimizin bir kısmını kurtarırız diye hesapladım. Bütün kuralları okudum, herşey uyuyordu bize. Son derece mantıklı bir çözüm buldum diye kendimle gurur duyarak THY Cakarta Ofisine yazdım ve rezarvasyon rica ettim. Evdeki hesap THY’ye uymadı!

Kavgam da o andan itibaren başlamış oldu. Zira gelen cevap THY Web. Sitesinde yer alan bilgilerle çelişmekteydi!

Cevap ancak bir kişinin refakatçi bileti alabileceğini, çünkü refakat eden kişinin gidiş dönüşte beraber olmak zorunda olduğunu söylüyordu. Eşim bizden önce döneceği için onun bu hizmetten yararlanmasının olanaksız olduğu vurgulanıyordu.

Ben de cevap hazır,“Hayır efendim o öyle değil böyle” dedim. Okumalarıma göre; refakatçi bileti olan kişinin tek yönde, tercihen gidişte beraber olması yetiyordu. Bu bilginin üstüne taa Cakarta’dan THY Çağrı Merkezini arayıp bir de onlardan sormuştum. Çağrı Merkezi de beni ve web bilgilerini teyit edip bunun mümkün olduğunu ve hatta asıl bileti Ofiste ödeyip aldıktan sonra mil ile alınacak bileti onlardan yani Çağrı Merkezinden alabileceğimi söylüyordu.

Bu ne perhiz ne lahana turşusu! Aslına bakarsanız orada da her telefona cevap veren kişi başka bir şey söylüyordu, aynı kurumda ağız birliği yoktu! Biri olur diyor diğeri olmaz diyordu. Ben sonuçta asıl bileti Cakarta ofisten alacağim için herşeyi oradan tek elden halletmek istiyordum.
O sebeple ofise yüklenmeye devam ettim.
Önce web sitesindeki ilgili bölümleri kes yapıştır yaparak gönderdim ve “bakınız yazılanlara ben haklıyım” dedim.

Onlar cevaben “efendim o önceden öyleymiş, şimdi kurallar değişti ama web sitesinde değiştirmediler” bakınız öyle değil böyle diye kes yapıştır yapıp bana yolladılar. Yolladıkları bilgi:

“For the issuance of the companion ticket, the paid ticket issued under the name of the member which shows the companion and the member travel together either on the outbound or return flight must be presented together with the member’s valid ID and Miles&Smiles card.

“Refaket eden yakınınız, gidişte, sizinle aynı uçakta, aynı veya daha düşük sınıfta yolculuk etmelidir.”

Ben bu kez bakınız orada “either on the outbound or return flight,” “gidişte sizinle aynı uçakta”diyor, “galiba yanlış anlaşılma var, hani ikimizin de ana dili değil İngilizce, isterseniz bir bilir kişiye danışalım” dedim ve anadili İngilizce olan eşimi bilir kişi atadım e-maille.

Beni ve web sitesini doğrulayan eşimin bilir kişiliği de yetmedi ofisteki satış yetkililerini ikna etmeye.

Bu kez tüm yazışmaları Cakarta THY Ofisinin çiçeği burnunda Müdürüne yolladım ve umutla olumlu cevap bekledim. Ne yazık ki gelen cevap benim “anlayışımı” istiyor ve” kuralların böyle” olduğunu söylüyordu.

Artık başka çarem kalmamıştı. Ofise gittim; tam biletleri alıp mil biletlerini Çağrı Merkezinden alacaktım. Yazıştığım değil başka bir satış görevlisi çok yardımcı oldu ve kuralları tekrar okudu. “Haklısınız dedi değiştirmemişler kuralları web sitesinde, ben tekrar soracağım Merkez Ofise ve size döneceğim, bu arada mil ve normal bilet rezarvasyonlarınızı yapalım.”

Bu mil ile alınan biletler tamamen bedava sanılmasın! Bilet ücretinin neredeyse yarısı kadar vergisi var ve onu ödemek gerekiyor. Cakarta Ankara için vergi yaklaşık bin lira. Hani bu kadar uğraşmaya değiyor mu deseniz haklısınız? Başladık bir kere sonuna kadar gidilecek, miller ziyan edilmeyecek!

Cevap hemen gelmeyeceği için ofisten ayrıldım, nasıl olsa zamanım vardı. Daha sonra gelen cevap ise nedense şaşırtmadı beni.

İstanbul’daki Merkez Ofis yine beni ve kendi web. Sitesinde yazılanları haksız çıkartmıştı. “Refakatçi kişinin iki yönde de beraber seyahat etmesi gerekir”demişlerdi. Ofisteki arkadaşın elinden bir şey gelmezdi, emir yüksek yerdendi!.

Araya haftasonu girdi. Pazartesi biletleme yapmam gerekiyordu. Çağrı Merkezinin dediği gibi yaptım ve onları arayarak biletin birisini onlardan aldım. İşlem ücreti aldıkları için diğer işlemleri ofise bıraktım. Pazartesi gidip kalan biletlerimi de ödeyip ofisten aldım.

İki aylık uğraşımın, yazışmalar ve telefon konuşmalarının sonucu, sorun tereyağından kıl çeker gibi çözümlenmişti, ancak THY’deki çelişkiler bakiydi, şaşkın ama mutluydum, millerimi kullanmıştım sonunda!

Hani Tüketici Mahkemesine gitsem, Tüketiciyi yanıltıcı unsurlar var desem, elimde kanıtlar da var, büyük ihtimal kazanırım! Ama Endonezya’da olduğumuz için belki uyuşmazlıkta Cakarta Mahkemeleri yetkili kılınmıştır, onu henüz araştırmadım. Cakarta da ise tüketici haklarını hak getire, unutun gitsin daha iyi!

Epey uzun oldu ama kısacası Oda TV haberindeki çelişkileri bizzat yaşamış bir tüketici var karşınızda. Daha neler var neler ama anlatmaya zaman yetmez, başka sefere.
Konu THY olunca anlatacak şey bitmiyor, uzatmadan beni el içinde utandıran başka bir yolcu hikayesine de değinmeliyim laf aramızda.

Hep gurur duyduğumuz, medârı iftiharımız THY Ocak ayı başlarında yaşadığı “kar krizini” iyi yönetememiş görünüyor.

Geçenlerde tanıştığım eşimin bir iş arkadaşı Türkiye tatilini ve yediği mantıyı anlata anlata bitiremiyordu, “ama THY berbattı, hizmetin kalitesi yalnızca uçak içindeki hizmetle ile ölçülemez, ona bir diyeceğim yok” dedi. Ama THY tecrübesi mutsuz sonlanmıştı. İstanbul’un yoğun kar yağışı altında kaldığı 2015 ‘in ilk günlerinde İstanbul’a uçuyormuş. Uçak hava koşulları nedeniyle inemeyeceği için son anda Antalya’ya yönlendirilmiş.

Antalya’da uçaktan inen onca yolcuya tek bir açıklama yapılmamış ve yalnız bırakılmış. Soru sorulan yetkililer başlarından savmışlar. Yolcular kendi başlarına kalacak yer bulup daha sonra İstanbul gidişlerini kendileri ayarlamak zorunda kalmış. Asıl varış noktaları İstanbul olduğu halde.

Benim bildiğim bu gibi durumlarda havayolu ayarlar bu tür hizmetleri.

Bahsettiğim arkadaş ta Antalya’da bir gece otelde kalıp sonra otobusle İstanbul’a gitmiş. “Bu sayede Antalya’yı da görmüş oldum, güzel şehir” dedi.

Hemen akıl verdim! THY Cakarta ofisine uğramasını ve faturalarını ibraz etmesini, ödeme yapabileceklerini söyledim. Yiğidi öldürüp hakkını yememek gerek, bu tür konularda iyidir THY. Daha bir kaç ay önce uçuştan hasarlı çıkan ve havaalanında hasarını raporlattığım valizim için tamir bedelini Cakarta ofisten almıştım.

Biletimi almaya gittiğim de bu konudan bahsettim, ilgili kişiye yardımcı olacaklarını o kar yağışının ciddi kriz yarattığını söyledi Müdür Bey.

Bakalım ibraz ettiği faturalara ödeme yapıp bir yolcunun kötü THY tecrübesini biraz olsun düzeltebilecekler mi? Pahalı reklamlar yapmak kolay ama onların arkasında durulmaz, verilen sözler yerine getirilmezse yolcular kaçaçak! Bitirmeden söylemeliyim, internet üzerinden yaptığım geri bildirim ve şikayete cevap almam tam 1 ay sürdü.

Çözüm yoktu, konuyla ilgilenmek için TC Kimlik numaram isteniyordu, bir ay sonra! O kadar yabancı yolcusu var THY’nin. Onlardan da TC Kimlik numarası mı isteniyor, bu TK kart numaraları ne işe yarıyor diye düşünmeden edemiyor insan! Herşey bir yana artık mil biriktirmemeye karar verdim. İnsan ağrımayan başına dert alıyor!

_________________

http://www.turkishairlines.com/tr-tr/miles-and-smiles/oduller/refakatci-biletlere-iliskin-onemli-notlarimiz
Gülseren Tozkoparan Jordan
Mart 2015
Endonezya Cakarta

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 4 =