“TOKİ konutlarında bir sorun yok”

Samsun’un Canik ilçesindeki Gaziosmanpaşa mahallesinde yer alan 450 haneli TOKİ Kuzey Yıldızı Konutları’nın bazı bodrum katları, Mert ırmağının taşması sonucu su altında kaldı.

Sel nedeniyle 4’ü çocuk 8 kişi yaşamını yitirmesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan, Bayraktar açıklamalarda bulundu.

Bayraktar, “Yer seçimi ve yapılaşma konusunda yanlış olduğunu zannetmiyorum” diye konuştu.

Bursa Valiliği’nde “Kentsel Dönüşüm” toplantısına girerken bir kez daha açıklamalarda bulunan Bayraktar, kendisine gelen bilgi notuyla birlikte, afet bölgesinden çekilen fotoğrafları basına dağıttı.

Su baskınına uğrayan binaların TOKİ’ye ağıt olduğunu söyleyen Bayraktar, şöyle konuştu:

“Evler dereden çekme mesafesindedir. Bizim binalarda gerek afet yönünden gerek imar yönünden gerekse proje yönünden bir hata yok. Tabii ki üzüntümüz sonsuz. Cenab-ı Allah kayıplarımıza gani gani rahmet eylesin.”

Bayraktar, ”Dere, binaların ortasından geçiyormuş?” şeklindeki soruya karşılık, ”Hayır ortasından değil, orada bir dere var, resimlere bakarsanız görürsünüz” dedi.

TOKİ: DAYANIKLI KONUT YAPARAK FACİAYI ÖNLEDİK

Bakan Bayraktar’ın dağıttığı TOKİ’den gelen bilgi notunda, söz konusu alanın, TOKİ uygulamaları öncesinde ilgili belediyelerce onaylı imar planına göre yerleşime açık, imarlı ve uygulama öncesinde yaklaşık 2 bin 500 konut barındıran bir alan olduğu belirtildi.

Eski konutlar, fen kuralları ve teknik açıdan tamamen yanlış yapılaşmış bir durumdayken, yapılan kentsel dönüşüm projesiyle bu yapıların, proje kapsamında hak sahipleriyle uzlaşmaya esas muvafakat görüşmeleri gerçekleştirilerek yıkımlarının tamamlandığı anlatılan bilgi notunda, yıkımlar sonrası plan kullanımları korunarak birinci etapta 960 konutun, ihalesi gerçekleştirilerek, uygulaması tamamlanmış ve hak sahiplerine konut teslimlerinin yapıldığı kaydedildi.

Bilgi notunda, şu ifadelere yer verildi:

”Bu bağlamda yapılan konutların tamamında ilgili çekme mesafelerine uyularak vaziyet planları oluşturulmuş ve can kayıplarının yaşandığı kapıcı dairelerinde ise Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin imar yönetmeliğinin 67. maddesi hükümleri uyarınca kapıcı daireleri oluşturulmuştur. Dolayısıyla proje, yürürlükteki plan ve yönetmeliklere tam olarak uygun icra edilmiştir. Ancak yerel yönetimler ile görüşmelerimiz ve yerinde idaremizce yapılan tespitler sonucu, 4 Temmuz 2012 tarihinde Samsun’da yaklaşık 3,5 saat süren sağanak yağış sebebiyle önce DSİ tarafından ıslah edilmiş olmasına ve taşkın kotlarına göre oluşturulmuş olan, tahkimat duvarları yapılmış olmasına rağmen yağan bu yağışın sonucu Yılanlıdere de debisi tahmin edilenden yüksek bir akış olduğu ve bu akışın etkisiyle sürüklenen toprak, taş, moloz ve ağaç parçalarını etkisiyle Mert Irmağı ile birleştiği noktada bulunan köprüyü tıkadığı ve bir taşkın meydana geldiği, bu taşkın kotlarının oluşturulan tahkimat duvarlarının kotunu aştığı ve sonuç olarak bu bölgede daha önce idaremizce inşa edilen 960 konutun bulunduğu alanı etkilediği görüldü. Yaşanan sel afeti, sadece TOKİ bölgesini değil, Yılanlıdere’nin güzergahındaki tüm alanları etkiledi.

Dikkat edilmelidir ki söz konusu alanda idaremiz eliyle uygulanan kentsel dönüşüm projesi sayesinde söz konusu taşkına yapısal olarak dahi dayanması mümkün olmayan eski yapıların yerine fen ve sanat kurallarına uygun sağlam ve dayanıklı konutlar inşa edilmesiyle bir facianın önüne geçilmiştir.”

Öte yandan, TOKİ’nin 2. etapta bin 344 konutun yapımı için sürecin devam ettiği bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here