Topraklarını korumak için direnen köylülerin üzerine yüzlerce asker

Ilgın Çavuşçugöl’de tarlalarının kömür ocağı yapılmak istenmesine karşı direnen köylülerin üzerine yüzlerce jandarma gönderildi. Köylü toplu halde köyü terk ediyor.

Konya Ilgın’a bağlı Çavuşçugöl’de tarlalarının kömür ocağı yapılmak istenmesine karşı direnen köylülerin üzerine yüzlerce jandarma gönderildi. Köylü toplu halde köyü terk ediyor.

Gazetemizi arayan Çavuşçugöl mahallesinden Sıtkı Mavuş sabah saatlerinden itibaren köyün 1500-2000 jandarma tarafından ablukaya alındığını belirterek, “Köyü yüzlerce askerle çevirip iş makinelerinin çalışmasını sağladılar. Kişi başına neredeyse 2 asker düşüyor. Köylüler toplu olarak köyü terk etme kararı aldık ve şu anda yürüyoruz” dedi.

TOPRAĞINI KORUMAK HAİNLİKSE BEN VATAN HAİNİYİM!..
Torunlarını ellerinden tutarak yürüyen bir köylü kadın, “Vatana, devlete bağışladık. Motorumu, katırımı, çapada tarladan kazandığımız malların hepsini. Torunlarımı aldım köyden çıkıyorum” diye konuştu. Yürüyen köylülerin önü köy çıkışında jandarma tarafından kesilirken köylüler bu durumu İstiklal marşı okuyarak protesto ettiler. Burada konuşan Orhan Şahin adlı köylü şunları söyledi:

“Ekmeğinin peşinde koşan Çavuşçugöl halkına yapılan muamele bu işte! Biz hakkımızı, ekmeğimizi savunuyoruz. Dün bu jandarmalarla bizim evladımız, kardeşimiz, bacımızdı. Bizi bunlara karşı kışkırtıyorlar. Sesimizi devletimiz duysun, Cumhurbaşkanı, Enerji Bakanı duysun. Üç kuruşluk kömür için 10 bin dekar arazi gidiyor. Sularımızı kurutuyorlar. Ne yapalım? Ekmek verin, ekmeğimizin peşindeyiz biz. Yazıklar olsun!.. Toprağını korumak vatan hainliğiyse ben vatan hainiyim. Benim vergimle aylık alan adamları benim karşıma çıkarıyorlar. ben bu memlekette alnımın teriyle 5 çocuk okuttum. Çobanım ben çoban! Yazıklar olsun!… Ne yapalım biz, ne yapalım?”

KÖYÜ TERK EDECEĞİZ!
Belediye meclis üyesi Mustafa Hulusi Fidan da Çavuşçugöllülerin devlet tarlaları rahat rahat kazsın diye toplu olarak göçe başladıklarını belirterek; “Köyü terk edeceğiz. Göç başladı Çavuşçugöl’den. Çavuşçugöl’e 1200 metre uzaklıkta kömür ocağı çalışmalarını devlet başlattı. Devlet bütün uğraşlarımıza rağmen sesimizi duymadı. Halk sakin ve sessizce göçe başladı. Hiçbir olay çıkarmadan sessiz soluksuz buradan ayrılacak. Devlet yeni bir yer bulup gereğini yapacaktır. Her vatandaş için iki polis-jandarma, istihbarat görevlisi gönderen devletin hakkını arayan bu halka herhangi bir müdahalesi yok. Devlete karşı değiliz yanındayız. Devlet sesimizi geç de olsa duyacaktır” dedi.

TEHDİT GERÇEK OLDU
Konya Ilgın’a bağlı Çavuşçugöl mahallesinin yakınlarındaki tarlaların termik santrale kömür temini için Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kamulaştırılmasına karşı köylüler haftalardır direniyor. Arazilerinin elinden alınmasına karşı dava açan köylüler geçtiğimiz günlerde iş makinelerinin önüne çıkarak karayolunu trafiğe kapatmışlardı. Oturma eylemi yapan köylülere jandarmanın müdahalesi sonrası aralarında parmağı kırılan bir köylünün de olduğu dört köylü gözaltına alınmış, bir köylünün de kolu kırılmıştı. Bu olaydan sonra Çavuşçugöl MHP’den Ilgın ve Konya Büyükşehir belediyesi Meclis üyesi olan Mustafa Hulusi Fidan Alay Komutanı tarafından makamına çağrılarak köylülerin üzerine komandolar gönderilmekle tehdit edilmişti. Özer AKDEMİR / EVRENSEL, Fotoğraf: Nisanur Fidan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.