Torosların sesi Antalya’da dile gelecek

Muratpaşa Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nce gerçekleştirilecek olan projenin koordinatörü Antropolog Himmet Cansız, “Teke Yöresi halk kültürünün; yaşatıcısı, taşıyıcısı ve aktarıcısı son kuşak halk sanatçılarını, kültürümüzün sahibi halkımızla buluşturup, kayıt altına almak, farkındalık yaratmak ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı koymayı amaçlıyoruz” dedi.

Antalya Muratpaşa Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nce organize edilen “Dünden Bugüne Ağıttan Düğüne: Torosların Sesi” başlıklı halk sanatçıları konserlerinin ilki 16 Nisan Cumartesi günü başlıyor. Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda gerçekleştirilecek etkinlikle, Yörüklere has bir çalgı olan Iklığ’ın yaşayan efsanesi kabul edilen 78 Yaşındaki Emin Kök ile 72 yaşındaki kemane sanatçısı Mehmet Nazlı Antalyalı müzikseverlerle buluşacak.

‘HALKIN SANATÇILARINI HALKA BULUŞTURMAYI AMAÇLIYORUZ’

Saat 19:30’da başlayacağı belirtilen konser öncesinde bir açıklama yapan Proje Koordinatörü Antropolog Himmet Cansız, “Teke Yöresi halk kültürünün; yaşatıcısı, taşıyıcısı ve aktarıcısı son kuşak halk sanatçılarını, kültürümüzün sahibi halkımızla buluşturup, kayıt altına almak, farkındalık yaratmak ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı koymayı amaçlıyoruz” dedi.

‘BURASI YÖRÜK, TÜRKMEN, TAHTACI VE ABDALLARIN YURDU’

Teke yöresinin halk kültürüyle, türküleriyle, halk oyunlarıyla, halk sanatıyla zengin bir kültür coğrafyası ve Batı Torosların oturduğu yer olduğunu vurgulayan Cansız, “Yörüklerin en çok yaşadığı; yaylaların, sahillerin yurdudur. Tahtacı-Türkmenlerin, Abdalların da bir o kadar yoğun yaşadığı mekanlardır. Amaç, yörenin kültürünü; tanımak, tanıtmak, yaşamak, yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı koymak. ‘Dünden Bugüne Ağıttan Düğüne – Torosların Sesi’ konserler dizisinin ilkinde, Torosların sesi Muratpaşa’da yükselecek” diye konuştu.

78 YAŞINDAKİ EMİN KÖK IKLIĞ ÇALGISININ YAŞAYAN EFSANESİ KABUL EDİLİYOR

Etkinlik afişi

KEMANE SANATÇISI ABDAL MEHMET NAZLI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.