Türk Film Festivali başladı

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Rio Sineması ilk kez gecikmeli de olsa yine Türk sinemasında ses getiren filmleri ağırlıyor.


Festivalin galasısına açılış filmi Reha Erdem’in Türkiye’de henüz gösterime girmemiş “Korkuyorum Anne”nin sanatçıları ve Londra’daki sinamaseverler katıldı. 


“Korkuyorum Anne”, İstanbul’un vapur sesleri ve martı çığlıklarıyla yankılanansokaklarında ve evlerinde, çığlık çığlığa, el ele, göz göze yaşayan insanları anlatıyor…


Ezel Akay’ın yönettiği, Beyazit Öztürk ve Haluk Bilginer’in başrollerini paylaştıkları “Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü” ile Çağan Irmak’ın yönettiği “Babam ve Oğlum” filmi ise bu yıl ki festivalin en büyük sürprizi sayılıyor.ORGANİZATÖRÜN TEŞEKKÜRÜ


Londra Türk Film Festivali organizatörü Vedide Kaymak Kaymak açılış öncesinde yaptığı konuşmada Turkish Bank UK başta olmak üzere Festival’e destek olan kuruluşlara teşekkür etti.


Kaymak, “Festivalin Londra’da yaşayan bağımsız yönetmen ve yapımcıların; Kültürel Tehdit, Upside Down Tango, Geçmişten Fragmanlar ve Balık Art’ın film çalışmalarını da gururla sunacaktır” dedi.


YABANCI BASINDAN ÖVGÜ
 
Öte yandan Festival kapsamında gösterilecek Babam ve Oğlum ile Köprüleri Geçmek filmlerine İngiliz basını övgüler yağdırdı.


İngiltere’nin ciddi ulusal gazetelerinden Guardian, Türkiye’de milyonlarca kişinin izlediği Babam ve Oğlum filmi için “son yılların en başarılı Türk filmi” yorumunu yaptı. Gazete, Fatih Akın’ın Köprüleri Geçmek belgeselinin de mutlaka izlenmesi gerektiğini vurguladı.


FESTİVAL FİLMLERİ VE YÖNETMENLERİ


Meleğin Düşüşü / Semih Kaplanoğlu
Cafê Transit / Kambozia Partovi
Kültürel Tehdit / Erim Metto ve Robbi Stevens
Hayal Kurma Oyunları / Yavuz Özkan
Hacivat Karagöz / Ezel Akay
Korkuyorum Anne / Reha Erdem
Babam ve Oğlum / Çağan Irmak
Yazı Tura / Uğur Yücel
İki Genç Kız / Kutluğ Ataman
Bulutları Beklerken / Yeşim Ustaoğlu


FESTİVAL’DE GÖSTERİLECEK LONDRA KAYNAKLI YAPIMLAR


Upside Down Tango / Hülya Öztürk
Geçmişten Fragmanlar / Hakan Demiralay ve Vedide Kaymak
Kıbrıs’ta Yaşamıştım / Erim Metto / Nilgün Arif


FESTİVAL PROGRAMI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ


FOTOĞRAFLAR:
– Londra Türk Film Festivali galasından
– Festival açılış filmi “Korkuyorum Anne”nin sanatçıları ve Festival organizatörü Vedide Kaymak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.