Türk mezarlarına saldıranlara ceza…

Sanıkların ilk yargılanmasında jüri karara varamayınca dava yineden görülmüştü. İkinci yargıda jüri sanıkları suçlu bulunca yargıç Lindsay Burn şunları söyledi:


“Jüri üyeleri, saldırıyı mezarlıkta Müslümanların olduğu bölüme bilinçli olarak yaptığınız kanısına vararak Müslümanların inançlarına düşmanlık yapmaktan sizi suçlu buldu. Jürinin kararı beni de tatmin etti. Bu hareketiniz son derece ciddi ve tehlikeli bir girişimdi…”


Yargıç gençlerin yaşını da gözönüne alarak,  12’şer ay rehabilitasyon cezası verdi. Suçlulara 3 ay da elektronik pranga takılacak.


18 Mart 2004 sabahı Türk mezarlığına yapılan saldırı, yalnız Türkçe konuşan toplumda değil bütün İngiltere’de nefretle karşılanmıştı. Türk mezarlarına saldırı ABD’de 11 Eylül İkiz Kuleler Saldırısı sonrasında yükselen Müslüman düşmanlığının bir yansıması olarak basına yansımış ve özellikle politikacıların terörizm ile İslamı aynı kefeye koyan demeçlerinin kışkırtması olarak yorumlanmıştı.Saldırganlar, 40’a yakın Türk mezarlığının mermerlerini kırarak, fotoğrafları oymuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three + eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.