Türk solu

DİSK’in düzenlediği “Solda Yenilenme” konferansı büyük ilgi topladı. Dedeman Otel’inde dün düzenlenen toplantıda;


“Türkiye’de sol neden oy kaybediyor?”
 
“Sol nerelerde hata yapıyor?”,
 
“Çözüm ne?” gibi sorulara cevap arandığı konferansta eski ve yeni parlamenterler, akade- misyenler, sendika ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yazarlar ve sanatçılar bir araya geldi. Diğer bir deyişle eski tüfekler bir araya gelirken, özeleştiri yapıldı, çareler tartışıldı.
     
Lider arıyorlar.
       
Son yapılan seçim çalışmalarında Deniz Baykal, bazı çıkışlarıyla solun değişmeye ve geliş- meye başladığının işaretlerini vermeye çalıştı. Kısmen başarılı olduğu da söylenebilir. Ancak, daha sonra, yine Deniz Baykal’ın,  ana muhalefet olarak ta, solun meclisteki temsilcisi olarak ta başarılı olmadığı bu arayışlara haklılık veriyor gibi.
      
Diktatör rejimlerde bile iktidar olduğu, ancak demokratik rejimlerde muhalefet  bulunduğu fikri çok yaygındır ve de doğrudur. CHP, iktidara karşı sadece laf yetiştirmek yerine proje üretse çok yararlı olacaktı. Bu eksikliğin sıkıntısı çekiliyor.
      
Fakat,  solun handikabı aslında bu değil.
      
Bağlı bulunan ideoloji tabu haline getirildi. Sol.  teoride belki değil ama,  pratikte halka karşı gibi bir görüntü verdi. Vatandaş karşı tarafta kendisinden bir şey göremedi. Halkın değerle- rine ilgi gösterilemedi ya da bu yol yanlış zannedildi. Buna belki, halkın değerleri bazı siya- setçiler tarafından istismar edildi diye cevap verilebilir. Sanki, sadece aydın görünmek pahasına halka tepeden bakıldı.


Sol neden oy kaybediyor? diye vatandaşa sorulmalıdır. Masa başında özeleştiri yine yanıltıcı olabilir.
      
Türk solunun liderden çok, belki de ülkenin gerçeklerine uygun yeni bir vizyona  ihtiyacı vardır.
      
Bir vatandaş olarak bazı düşünceleri yazdım.
Belki katkım olur diye.
Bazı dostlar ; ” Bu yazı tek taraflı diye eleştirebilirler”
 
Karar sizin.


e-posta : izzettinicin@hotmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.