Türk yöneticiye rekor ceza

İngiltere finans sektörü denetleme kuruluşu FSA, aralarında Çukurova Grubu’na bağlı Genel Enerji’nin CEO’su Mehmet Sepil’in de bulunduğu üç Türk yöneticiye piyasayı kötüye kullandıkları gerekçesiyle 1.16 milyon sterlin ceza verdiğini açıkladı.

FSA tarafından yapılan açıklamada, Sepil’in Heritage Oil hisselerinde yaptığı işlemler sebebiyle 967,005 sterlin cezaya çarptırıldığı ve bunun kuruluş tarihinde özel kişilere verilen en büyük ceza olduğu belirtildi.

Genel Enerji ile Heritage Oil, geçen Haziran’da birleşmek için bağlayıcı olmayan bir anlaşma yapmış, ancak Kasım’da birleşmeden vazgeçilmişti.

Genel Enerji’nin Kuzey Irak’ta ikisi petrol üretilen saha olmak üzere toplam 7 adet ruhsatı bulunuyor.

SEPİL: HUKUKİ KISITLAMADAN HABERDAR DEĞİLDİK

Mehmet Sepil yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Geçtiğimiz yıl Genel Enerji yöneticilerinden Levent Akça , Murat Özgül ve şahsım tarafından Londra borsasında işlem gören Heritage Oil Plc. (Heritage) hisseleri ile ilgili alım satım işlemleri yapılmıştır.

FSA tarafından yapılan basın açıklamasında, ne şahsım ne Murat Özgül ne de Levent Akça tarafından piyasa istismarına yönelik bir niyet içinde bulunulmadığı açıkça ifade edilmektedir. Söz konusu hisse alım satımları, ilgili ülkedeki hukuki kısıtlamalardan haberdar olunmadan yapılmıştır. Buna rağmen bahsedilen işlemleri yapmış olmaktan dolayı üzüntü duymaktayız.

Genel Enerji hukuk danışmanlarının uyarısı üzerine, hisse alım satımıyla ilgili olarak tarafımızca FSA’e gönüllü olarak başvuruda bulunulmuştur. Ayrıca araştırmanın her safhasında FSA ile işbirliğinde bulunulmuş ve ilk fırsatta elde edilen kârın geri verilmesi teklif edilmiştir.”

CEZA GETİREN ALIM SATIM SÜRECİ

FSA’nın internet sitesinde yer alan açıklamada ise hisse alım satım süreci hakkında bilgi verildi. Açıklamada, Genel Enerji ve Heritage Oil’in Kuzey Irak’ta bulunan Miran sahasında petrol arama çalışmaları için 31 Mart 2009’da ortaklık kurdukları ve 17 Nisan ile 3 Mayıs tarihleri arasında sahadaki arama çalışmaları hakkında kamuya açık olmayan bilgilerin günlük olarak Genel Enerji ile paylaşıldığı kaydedildi.

Açıklamaya göre Sepil, Özgül ve Akça 4 Mayıs’ta katıldıkları ve olumlu arama sonuçları hakkında bilgi aldıkları bir dizi toplantının ardından ertesi gün aracı kurumlar vasıtasıyla Heritage Oil hissesi aldı.

Üç yönetici, Heritage tarafından Miran sahasında büyük miktarda petrol bulunduğuna yönelik 6 Mayıs’ta yapılan açıklamanın ardından yüzde 25 civarında değer kazanan hisseleri satarak kâr etti.

FSA, söz konusu işlemin gerçekleşmesinin üç ay ardından Sepil, Özgül ve Akça’nın kuruluş ile kendi istekleriyle irtibat kurdukları ve konu hakkındaki pişmanlıklarını dile getirdikleri açıkladı. Kuruluşun cezayı belirlerken yöneticilerin işbirliğinde bulunmasını ve elde ettikleri kârı iade etme tekliflerini göz önüne aldı. (ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.