Türkçe A Level’de yüzde 90.7’lik başarı

279 kişinin katıldığı Türkce A-Level sınavında, öğrencilerin yüzde 90.7’si geçer not olan A grade ile E grade arasında not aldı. Sınava girenlerin yüzde 9.3’ü ise “sıfır çekerek” başarısız oldu. Sıfırcıların oranı geçen yıl yüzde 11, 2002’de ise sadece yüzde 8.97 idi.


Türkçe A-Level sınavlarında bu yılki yüzde 76.3’lük başarı geçen yıla göre 3.8 artışı işaret ediyor. A-Level’de 2003’te 72.5, 2002’de yüzde 78.21, 2001’de yüzde 76.02, 2000 yılında net yüzde 76, 1999 yılında yüzde 74 ve 1998 yılında da yüzde 66.7’lik başarı sağlanmıştı.


Sınav sonuçlarıyla ilgili olarak görüştüğümüz eğitimciler, 2002 A-Level sınav sonuçlarını değerlendirirken, A grade alanların oranının azalmasına rağmen genelde başarı oranının arttığına dikkati çektiler. Eğitimciler A, B ve C grade alan öğrencilerin sayısının geçen yıla göre yüzde 3.8 arttığını ayrıca, “U” alan, yani neredeyse sıfır çeken öğrencilerin sayısının da yüzde 2 oranında azaldığını kaydediyorlar.


Sınava katılan öğrenci sayısının 273’ten 279’a çıkmasının sevindirici olduğuna işaret eden eğitimciler, “Bu öğrencilerin 97’si A, 61’i B, 55’i de C alarak başarılı olurken, yüzde 9.3’ünün çok kötü sonuç alması hem üzücüdür. Bu rakamı sıfıra çekmeliyiz” dediler.


ÜNİVERSİTELER ARTMALI


Eğitimciler sadece bazı üniversitelerin Türkçe A-Level sınavlarının sonuçlarını kabul eden az sayıda üniversitenin sayısının artırılması gerektiğine işaret ederek, bunun için de “hem eğitimciler hemde sivil toplum kuruluşlarımızla elimizden gelen herşeyi yapıp, üniversitelere baskı yapmalıyız” dediler.


A-Level sınavlarını düzenleme sorumluğunu elinde tutan Oxford, Cambridge and RSA Examinations (OCR) yetkilileri Londra Gazete’ye yaptıkları açıklamada, Türkçe A-Level sınavına katılanların çok büyük bir bölümünün başarılı olmasının sevindirici olduğunu belirtti.


OCR yetkilileri Türkçe A-Level sınavında elde edilen yüzde 76/3’lük başarı oranının A-Level sınavlarındaki İngiltere ortalamasının üzerinde olduğunu belirttiler.


Velileri birçok üniversite tarafından kabul edilen Türkçe A-Level sınavına girmeleri için çocuklarını teşvik etmelerinin önemini vurgulayan OCR yetkilileri, “Türkçe konuşan çocuklar kendilerine büyük avantaj sağlayan kendi dillerinin sınavına girerek, önemli bir adım atabilirler” dedi.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine − seven =