“Türkiye, Şam yolunda tökezledi”

Guardian, sınırda tampon bölge oluşturulması ve uçuşa yasak bölge ilan edilmesi taleplerinin reddedildiğine hatırlatarak, “Türkiye, ABD ve Avrupalı müttefikleri tarafından yüz üstü bırakılmış gibi hissediyor” yorumunda bulundu.

“Türkiye, Suriye’deki yangında büyük yaralar aldı” ifadesini kullanan gazete, Ankara’nın son dönemde tutum değiştirdiğini yazdı.

Gazete, Türkiye’nın; İran, Rusya ve Irak’la ilişkilerini onararak bölgesel güçler tarafından güvenceye alınacak şekilde Suriye’de bağlayıcı bir çözüm arayışına giriştiğini yazdı.

Ankara’nın giderek derinleşen Şii-Sünni gruplar arasında köprü kurmayı umduğu da belirtildi.

BÖLGESEL YAKLAŞIM İSRAİL’İ İÇİNE ALABİLİR

Guardian’a göre; Türkiye’nin bölgesel yaklaşımı İsrail’i de içine alabilir.

Gazeteye konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Türkiye’nin ‘her zaman bölgesel yaklaşıma inandığını ve Rusya’nın çözümün parçası olacağına dair iyimser olduklarını’ söyledi.

Suriye politikasının başarısız olduğu söylemlerine karşı çıkan Davutoğlu, “Her gün kendime, bu dökülen kanı durdurmak için daha fazla ne yapılabilir diye soruyorum. Biz her şeyi yaptık” dedi.

Financial Times Gazetesi’nde ise “Türkiye, Şam yolunda tökezledi” başlıklı bir analiz dikkat çekiyor.

Gazete, Türkiye’nin Libya’da Kaddafi karşıtlarını desteklemeye yanaşmadığı, aynı hatayı Suriye’de de yapmak istemediği için olasılıkları hesap etmeden Şam rejimini devirmeye çalıştığı görüşüne yer verdi.

Tampon bölge kurulmasını isteyen Türkiye’ye ‘çıkarları olmadığı için’ ABD’den destek gelmediği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − one =