‘Türkiye artık ABD koruması altında değil’

Amerikan Washington Post gazetesinin yazarı Jackson Diehl, “Fantaziye dayalı dış politika” başlıklı yazısında, Barack Obama yönetiminin Ortadoğu politikasını eleştirdi.

Yazıda, “Bir an varsayalım ki El Kaide’nin Suriye’nin doğusundaki yeni üssü, Hizbullah’ın Lübnan’a on binlerce füze konuşlandırması ve ABD’nin teşvik ettiği Irak’ın siyasi sisteminin çökmesi, Amerika için tehdit oluşturmuyor. Durum böyle olsa da ABD’nin bölgedeki müttefikleri, İsrail, Suudi Arabistan, Ürdün ve Türkiye’yi, hayati çıkarlarının artık ABD koruması altında olmadığı, korkutucu bir yeni dünyada mahsur bırakıyor” denildi.

Diehl yazısında, Obama’nın, karmaşık çatışmalara dar bir açıdan yaklaştığını, Suriye’de kimyasal silahların imhasına öncelik verirken, İran’ın terörizmi kullanma ve bölgesel hakimiyet kurma çabasını göz ardı ederek, bu ülkenin nükleer programına ağırlık verdiğini belirtti.

Yazıda, İsrail ve Suudi Arabistan’ın, ABD’nin, İran’ın uranyum zenginleştirme kapasitesini tamamen ortadan kaldırmadan, bu ülkeye yaptırımları kaldıracak bir anlaşmaya varmasından endişe ettikleri kaydedildi.

Yazıya göre, daha önemlisi, İran ve yandaşlarıyla, İsrail ve Amerika’nın müttefiki Arap ülkeleri arasındaki bölgesel güç savaşından Washington’un çekilir gibi görünmesi kaygıyı arttırıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.