Türkiye “Evet” derse, Kürdistan kurulur

“Ortadoğu’yu ABD kontrol ediyor ve onun için önemli olan bölgedeki güç dengesi ile Hürmüz Boğazı’ndaki petrol akışının kesilmemesi.”
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) 15. Olağan Toplantısı’nda “Atatürk ve Ortadoğu Politikaları” konulu bir konuşma yaptı.

Başbuğ, Amerika’nın Suriye politikasında 2011’de değişiklik yaptığını, Türkiye’nin böyle bir değişikliğe gitmediğini, bunun da doğru bir hareket olmadığını savundu.

Suriye’de hala merkezi bir gücün var olduğunu dile getiren Başbuğ, “Bu devletle diplomatik ilişkileri bir an önce kuralım. Bunlar yıllardır söyleniyor ama Türkiye’ye geç geldi. Esad’lı geçiş dönemine girilmesi lazım ve geç kalındı. Suriye’nin gidişatı iyi değil, parçalanma riski var. Türkiye açından bu çok önemli” dedi.

“Terör örgütünün kökünü kazıyacağız söylemi yanlış. Türkiye tarihsel olarak terör örgütünü marjinalize edeceği çok şanslar yakaladı ama maalesef bu şansları iyi kullanamadı.”
“TAYİN EDECEK OLAN İRAN VE TÜRKİYE”
Başbuğ, Ortadoğu’da bir Kürt devletinin kurulmasının çok uzak olmadığını, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sırasında Meclis’te bu konuyla ilgili konuşma yaptığını aktardı.

İlker Başbuğ, şunları kaydetti:

“Lozan’dan önce Musul konusu tartışılırken, Mustafa Kemal Atatürk diyor ki, ‘Irak’ta bir Kürt devleti oluşma ihtimali var. Irak’ta bir Kürt devleti oluşursa, bu bizim Türkiye’deki Kürt kökenli vatandaşlarımızı etkiler.’

Bugün Irak bağlamında gelinen nokta ne? Üzülerek söylüyorum ama bir realite. Irak’ta bağımsız bir Kürt devletinin oluşumu, Birinci Dünya Harbi’nden beri Sevr’de de var.
“Kozmik Oda’ya girilmesi kararını vermeseydik, bütün faili meçhuller silahlı kuvvetlerin üzerine kalacaktı.”
Tarihsel olarak 2015’te Irak’ta bağımsız bir Kürt devletinin oluşma ihtimali tepe noktasında, bunu görün. Böyle bir devletin kurulması açısından ümitlerin tepe noktası olduğu bir süreçteyiz, zaman biçiliyor.

Bu süreyi tayin edecek kim? Bunu tayin edecek, İran ve Türkiye. Yani böyle bir devletin oluşmasına İran ve Türkiye bugün ‘evet’ desin, yarın bu devlet kurulur, hiçbir engel yok. Bunu engelleyen halihazırda süreyi uzatan konjonktür, İran’ın ve Türkiye’nin böyle bir oluşuma karşı olmaları. İran, buna kesinlikle karşı. Türkiye’nin de elbette karşı olması lazım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here