“Türkiye yardımları kabul etmeliydi”

“Bir depremden sonrası hep zamana karşı yarıştır” denilen başyazıda Türk hükümetinin dış yardımları reddetme kararının acımasızlık ve duygusuzluk olduğu yorumu yapıldı…

1999 depremi yaşandığında Türkiye’nin Yunanistan’dan gelen yardım teklifini kabul ettiğini, bu sayede iki ülkenin komşuluk ilişkisi kurduğuna işaret edilen yazı, aynı desteği bir ay sonra Türkiye’nin Atina’daki depremzedelere verdiğini aktardı.

Türkiye bugün sadece Yunanistan’dan değil, İsrail ve Ermenistan’dan da gelen yardımları reddetmiştir denilen yazıda, Ermenistan’la travmatik bir tarihi İsrail’le ise halihazırda bir travma yaşadığı belirtildi.

Gazete “Kuşkusuz Türkiye, on yıl öncesine kıyasla daha modern, daha güvenli ve daha refah bir yer ama hiçbir ülke, bir depremle tek başına rahatlıkla başedecek kadar modern ve kalkınmış değil” yorumunu yaptı.

Hem Yunanistan hem de İsrail’in, hayat kurtarabilecek deneyime ya da teknik ekipmana sahip olduğu görüşüne yer veren Times, Erdoğan hükümetinin gerekçelerini ise yeterli bulmadı.

Başyazıda Erciş ve Van’ın İran ve Irak sınırına yakın hassas bir bölgede bulunduğuna ayrıca buradaki nüfusun ağırlıklı olarak, Kürt olduğuna dikkat çekildi.

Geçen Çarşamba günü 24 askerin öldüğü PKK saldırılarına Türkiye’nin sınırın her iki tarafında da karşılık verdiğini anımsatan Times, normal koşullarda Türkiye’nin yabancı kurumların akınına izin vermeyeceğini, ancak şu anki koşulların normal olmadığını öne sürdü.

Gazetenin değerlendirmesi şöyle:

“Erdoğan’ın 2003’te iktidara gelmesinden bu yana, Türkiye; Avrupa’yı daha az evi gibi görmeye, daha çok Ortadoğu’ya bakmaya, zaman zaman İran’la işbirliği yapmaya, sallantıdaki dev Mısır’a karşı ataerkil bir poz takınmaya başladı.

İsrail’le ilişkilerindeki kötüleşme dikkat çekici. On yıldır süren refahın ardından Türkiye’nin bölgesel bir baskınlık kurma arzusu, açık ve anlaşılır. Dış yardımın reddi, Türkiye’nin üstü kapalı şekilde artık böyle bir ülke olmadığı mesajını taşıyor. Ama hala ihtiyacı var. Böyle bir afetin ardından her ülkenin olur. Türk gururu, başka türlü durumda yaşayacak olanların kanı ve kırık kemikleri üzerine inşa edilmemeli. Bölgesel istikrar, arkadaşlık üzerine şekillenir ve Türkiye kendisine bunu teklif eden ülkelerle çevrili. Bu nedenle bu yardımları kabul etmeli.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here