Türkiye’de tablo korkunç ve utanç verici…

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Türkiye ’de şiddet gören, tecavüze, tacize uğrayan kadınlar, kaybolan kızlar ve çocuk yaştaki gelinlerle ilgili rakamlar acı tabloyu ortaya koydu. Türkiye’de son 2 yılda küçük yaştaki kız çocuklarına yönelik taciz, tecavüz, cinsel sömürü ile ilgili 90 bin 483 dava açıldı. Sığınma evlerine son 2 yılda 7 bin kadın başvurdu. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kayıp çocuk verilerine göre son 3 yılda 17 bin kız çocuğu için kayıp başvurusu yapılırken, kaybolan 900 kız çocuğu suça karışarak cezaevine gönderildi.

TÜİK verilerine göre, mahkemelere başvurularak evlendirilen çocuk gelin sayısı son 3 yılda 113 bine ulaştı. Devletin resmi rakamlarının dışında mahkeme kararı olmadan da bu rakamın çok üstünde küçük yaştaki kız çocukları ise imam nikahıyla evlendirildirildi. Polis Akademisi Başkanlığı Suç Araştırma Merkezi (SAMER) Uluslararası Risk Altında ve Koruması Gereken Çocuklar araştırmasında ise Türkiye’de evlenen her 3 kişiden birinin 18 yaş altı çocuk olduğu belirlendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kayıp çocuk verilerine göre de son 3 yılda 17 bin kız çocuğu kayboldu. Kaybolan kız çocukların çoğunun ise devlete bağlı kurumlardan kaçanlar oluşturuyor. Özellikle yetiştirme ve bakım evlerindeki kız çocuklarının kayıp sayısının yüksek olduğu dikkat çekiyor.

Evden veya kaldığı kurumdan kaçıp suça karışan 900 kız çocuğu ise şu an cezaevlerinde bulunduğu belirlendi. Türkiye’de son 2 yılda küçük yaştaki kız çocuklarına yönelik taciz, tecavüz, cinsel sömürü ile ilgili 90 bin 483 dava açıldı. Davalar, çocuk yaştaki kişiye cinsel saldırı, çocuğa cinsel istismar, reşit olmayan kişiyle ilişkiye girme, cinsel taciz olarak açıldı.

50 bin kadına koruma

Son 1 yılda hayati tehlike altında olup mahkemelere başvuran kadınlardan 50 bini hakkında koruma kararı çıkarıldı. Son 2 yılda 7 bin kadın sığınmaevlerine başvurdu. Ancak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı 89, belediyelere bağlı 32 kadın sığınmaevi bulunurken bunların barınma kapasitesi ise 3200 kişi. Birçok kadın sığınmaevlerinde yer bulamadı. Fevzi KIZILKOYUN / Radikal

DÜNYA ‘EMEKÇİ’ KADINLAR GÜNÜ?
http://www.acikgazete.com/ozel-dosyalar/2010/03/08/dunya-emekci-kadinlar-gunu.htm?aid=34114

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.