Türkiye’de yazılı basın 2036’da bitiyor

İngiltere merkezli Gelecek İletişim Araştırmaları’nın başkanı Ross Dawson yazılı basının 2040 yılına değin 51 ülkede son bulacağını açıkladı.

Dawson yazılı basın neslinin hangi ülkelerde, hangi tarihlerde tükeneceğine dair bir de dünya haritası yaptı. Haritada renkler ne kadar sıcaksa o ülkenin yazılı basını o kadar erken ölecek.

Dawson gazetelerin neslinin tükenmesine yol açacak olan başlıca etkenleri ise şöyle sıralamış; – Cep telefonları ve e-okuyucuların artan performansları – Haber baskı maliyetlerinde artış – Dijital haber mekanizmalarının paraya çevrilebilirlik trendindeki yükseliş – Reklam trendleri – Ekonomik büyüme – Medya düzenleyici yasaların düzeyi ve hükümetlerin medya desteği.

Tahmine göre ABD’de yazılı basın 2017’de, İngiltere’de 2019’da, Almanya’da 2030’da, Türkiye ve Rusya’da 2036’da son bulacak.

Dawson yaptığı açıklamada gelişen ülkelerde medyanın hızla bir büyüme içine girdiğini, ancak dünyada medyada bir ayrılma başladığını ve sonuç olarak dijital haberciliğin yazılı basının yerini alacağını iddia ediyor. (ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.