Türkiye’nin Suriye çıkışı dış basında

Türkiye’nin Suriye çıkışı dış basında

0
PAYLAŞ

Başbakan Erdoğan’ın İstanbul’da gerçekleşen Uluslararası Dünya Forum toplantısında yaptığı konuşmayı sayfalarına taşıyan İngiliz Guardian gazetesi, ‘Türkiye Başbakan’ı Suriye’deki kanlı çatışmaya son verme konusunda başarısız oldukları için BM Güvenlik Konseyi’ni eleştirdi’ ifadelerini kullandı.

Suriye’deki şiddet dolayısıyla iki ülke arasındaki tansiyonun giderek yükseldiğini yazan Guardian, Başbakan Erdoğan’ın BM Güvenlik Konseyi’nin çözüm bulmak için elinden geleni yapmadığı eleştirisini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Arap ve Avrupalı liderlerle bir araya gelerek iki ülke arasındaki artan tansiyonu tartışacaklarını belirten Guardian, Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin, ‘Kimsenin yangına benzin dökmesine izin vermemeliyiz’ açıklamalarını da aktardı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen ”İstanbul Küresel Forumu”nda yaptığı konuşmada, “20 yıl önce Balkanlar’da, Saraybosna’da, Srebrenica’da, Tuzla’da yüz binlerce insanın katline seyirci kalan Birleşmiş Milletler bugün Suriye’de de acizlik içinde” demişti.

INDEPENDENT: TÜRKİYE SABIRSIZLANIYOR

İndependent gazetesi de, “Türkiye, Suriye sınırı ihlal ederse misillemede bulunacağı uyarısını yapıyor” başlıklı haberinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun son uyarılarının ardından Türkiye ile Suriye arasindaki “gerginliklerin tırmandığını” yazdı.

Türkiye’nin “krizin içine, bu ayın başlarında Suriye’den ateşlenen top mermilerinin Akçakale’ye düşerek beş kişiyi öldürmesinden sonra sürüklendiği” yorumunu da yapan gazete, Batılı ülkelerin Suriye krizini izlemekle yetindiğine dikkat çekerken Türkiye’nin, artan biçimde sabırsızlandığını öne sürdü.

BİR CEVAP BIRAK

thirteen + nineteen =