Troya’da piknik, Alacahöyük’te gözleme-ayran!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Çanakkele’de bulunan Troya antik kenti ile Çorum Alacahöyük’teki 3 bin yıllık Hitit Barajının çevresinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından, restoran, büfe ve sosyal tesisleri barındıran rekreasyon alanları inşa ediliyor…
 
Türkiye’nin iki önemli tarihi milli parkında rekreasyon alanları oluşturuluyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çanakkale’nin Ezine ilçesindeki 3 bin yıllık Troya antik kenti ile Çorum Alacahöyük’te bulunan Hititlerin M.Ö 13. Yüzyılda inşa ettiği tarihi barajının çevresinde rekreasyon alanları inşa ediyor. Troya ve Alacahöyük’te yapılacak kır lokantası, büfe, seyir terasları, yürüyüş yolları ile sosyal ve kültürel alanlar ile her iki tarihi mili parktaki ziyaretçi sayısının artırılması amaçlanıyor.
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Anadolu’nun ilk barajı olarak kabul edilen Çorum Alacahöyük’teki 3 bin yıllık Hitit (Gölpınar) Barajı’nın çevresinde 277 dekarlık rekreasyon alanı inşa ediyor. 2002 yılında başlayan kazı çalışmasıyla ortaya çıkarılan ve Hitit dönemine ait olduğu belirlenen sulama barajı çevresinde oluşturulan rekreasyon alanının bu yıl içinde ziyarete açılması planlanıyor.
 
HİTİT BARAJI KIYISINDA RESTORAN, BÜFE VE MİSAFİRHANE YAPILDI
DSİ 5. Bölge Müdürlüğü tarafından 2015’te ihalesi yapılan çalışmalar kapsamında Alacahöyük Kazıları Araştırma Merkezi, sosyal tesisler, restoran, misafirhane, kütüphane, sergi ve konferans salonu, satış büfeleri, yürüyüş bantları, otopark, Hitit arabalarıyla yapılabilecek geziler için yollar, baraj ve kazı alanları için seyir terasları, tabii tarım alanları, laboratuvar, atölyeler ve çalışma ofisleri yapıldı. Bu yıl içinde hizmete açılması planlanan rekreasyon alanıyla Alacahöyük’e gelen yıllık ziyaretçi sayısının 35 binden 70 bine çıkarılması hedefleniyor.
BAŞKENT HATTUŞAŞ’IN SU İHTİYACI BURADAN KARŞILANDI
M.Ö. 13. Yüzyılda Hititler tarafından inşa edildiği belirlenen Alacahöyük’teki barajın, yaklaşık 20 bin metreküp su depolama hacmi bulunduğu ve başkent Hattuşaş’ın içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladığı belirtiliyor.
BAKAN EROĞLU: ‘TURİST SAYISINI ARTIRMAYI HEDEFLEDİK’
DSİ olarak Alacahöyük kazılarına destek verdiklerini dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sit alanı dışında uyguladığımız bu rekreasyon projesi ile bölgedeki yerli ve yabancı turist sayısını artırmayı hedefledik. Ayrıca bu tarihi baraja yeniden işlev kazandırarak bölgedeki zirai arazilerin sulanmasını sağladık. Biz sadece günümüzün devasa büyük barajlarını yapmıyoruz. Avrupa ve Ortadoğu’nun mitolojisini, dilini, dinini, siyasetini büyük ölçüde etkileyen Hititlerin, en önemli yerleşim merkezleri arasında yer alan, tarihi Alacahöyük’te bulunan antik Hitit Barajı’nın da tanıtımını ve korumasını gerçekleştiren bir kurum olarak çok önemli bir rol üstleniyoruz” diye konuştu.
TROYA’DA 2 LOKANTA, MESCİT VE ÇADIRLI KAMP ALANLARI YAPILACAK
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın rekreasyon alanı inşa etmek için harekete geçtiği bir diğer ören yeri ise Çanakkale’nin Ezine ilçesinde bulunan 3 bin yıllık Troya antik kenti. 1996 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile ‘Troya Tarihi Mili Parkı’ ilan edilen dünyaca ünlü antik kentte ziyaretçi tanıtım merkezi, giriş kontrol noktası, Yeniköy Plajı günübirlik ve çadırlı kamp alanı, gözlem kulesi (manzara seyir noktası) ve yürüyüş gezinti yolu yapılacak. Yeniköy Plajı günübirlik ve çadırlı kamp alanı çevre düzenlemesi çerçevesinde 1 adedi plaj alanında 1 adedi seyir alanında olmak üzere 2 adet kır lokantası, büfe, bebek bakım odaları, çamaşırhane, mescit, otopark, tema alanları, çocuk oyun alanları, çadır ve karavan yerleri gibi sosyal donatıların bulunacağı rekreasyon alanı oluşturulacak.
BAKAN EROĞLU: ‘MİLLİ PARKIMIZ HAK ETTİĞİ DEĞERİ ALACAK’
Troya Tarihi Milli Parkı’nda yapılması planlanan ziyaretçi tanıtım merkezinin proje çalışmalarının titizlikle devam ettiğini söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Yapacağımız yatırımlar ile milli parkımız hak ettiği değeri alacak. Yerli ve yabancı turist sayılarında önemli artışlar olacak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten + 1 =