Trump: 3 milyon kaçak göçmeni sınır dışı edeceğiz

Donald Trump, başkan olduktan sonra ilk TV mülakatını CBS kanalına yaptı. Mülakatın henüz tamamı yayınlanmamış dahi olsa, yayınlanan kısmı ABD’de gündem oldu.

ABD’nin yeni başkanı seçilen Donald Trump, Ocak ayında görevi devraldıktan sonra 3 milyona yakın kaçak göçmeni sınır dışı etmeyi planladığını açıkladı.

Trump, başkan olduktan sonra ilk TV mülakatını CBS kanalına yaptı. Mülakatın henüz tamamı yayınlanmamış dahi olsa, yayınlanan kısmı ABD’de gündem oldu.

ABD’ye yasa dışı yollardan giren yaklaşık 2-3 milyon göçmeni geri göndereceğini belirten Trump, ‘suç işlemiş, uyuşturucu çetesi ya da suç örgütü üyesi’ kaçak göçmenlerin sınır dışı edilmesi gerektiğini belirterek, “Bu kişileri ya ülkeden göndermeyi başarırız ya da onları hapse atarız” diye konuştu.

Trump, seçim kampanyasının kilit noktalarından birini oluşturan “Meksika sınırına duvar da ördürecek misiniz?” sorusuna ise ‘Evet’ yanıtını verdi. Trump, bunun kısmen duvar, kısmen de çit olacağını belirtti.

ABD’de yaklaşık 11 milyon kaçak göçmenin olduğu tahmin ediliyor. Donald Trump başkanlık kampanyası sırasında, seçilmesi halinde yasa dışı göçle mücadele edeceğini, ülkedeki kaçak göçmenlerin sınır dışı edileceğini, Meksika-ABD sınırına bir duvar ördürmeyi planladığını dile getirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here