Trump karşıtları sokakta

ABD’de ara seçimler sonrası gündem, Trump’ın Adalet Bakanı Sessions’u görevden alması ve ‘Demokratlara misilleme’ açıklaması ile Savcı Robert Mueller’in yürüttüğü Rusya soruşturması… Halk sokaklara çıkarken, Washington Post gazetesi gelişmeleri “Washington tekrar savaş modunda” şeklinde duyurdu.
ABD’de halk, Başkan Donald Trump’ın Özel Savcı Robert Mueller’in yürüttüğü Rusya soruşturmasını tamamlamasına izin vermesi talebiyle sokaklara döküldü…
Birçok eyalette akşam saatlerinde sokağa çıkan yüz binlerce kişi, Trump’ın Rusya soruşturmasına müdahale etmemesini ve Özel Savcı Robert
Mueller’in, Rusya’nın ABD seçimlerine karıştığı yönündeki iddialarına yönelik yürüttüğü soruşturmayı tamamlamasına izin vermesini istedi.
“Hiç kimse hukukun üstünde değildir.” sloganı altında düzenlenen protestoların adreslerinden biri de New York oldu.
Times Meydanı’nda buluşan binlerce New York’lu 7. Cadde boyunca Union Meydanı’na yürüdü.
“Mueller’in üzerinden elinizi çekin” sloganı atarak yürüyen göstericiler, “Anayasayı koruyun”, “Mueller’i koruyun”, “Trump/Pence gitmeli” ve “Trump hukukun üstünde değil” ifadelerinin yazılı olduğu dövizler taşıdı.
Ayrıca, ABD’deki ara seçimlerden bir gün sonra düzenlediği basın toplantısında ABD Başkanı Trump’la tartışan CNN muhabiri Jim Acosta’nın Beyaz Saray akreditasyonun askıya alınmasına da tepki gösteren protestocular, “Basını rahat bırakın” diye slogan attı.
Protestoları tetikleyen asıl unsur ise daha önce Rusya soruşturmasından çekilen Adalet Bakanı Jeff Sessions’ın önceki gün Trump’ın isteği üzerine istifasını açıklaması oldu. Bu gelişme ve sonraısnda Sessions’ın yerine geçici olarak atanan Matthew Whitaker’ın soruşturmanın boyutunu düşürme çağrısı yapması Amerikan kamuoyunda endişelere yol açtı.
Trump’ın, Demokratların, Temsilciler Meclisinde üstünlüğü sağladığı Kongre ara seçimlerinden hemen sonra Sessions’ı görevden alması,
özellikle Demokratlardan büyük tepki gördü.
Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, Sessions’ın görevden alınmasını, “Trump, Sessions’ı kendisine sadık biriyle değiştiriyor,
Temsilciler Meclisi soruşturmalarına savaş açacağını vadediyor” başlığıyla manşetine taşıdı.
NYT’nin haberinde, Sessions’ın yerine vekaleten atanan Özel Kalem Müdürü Matthew G. Whitaker’ın “Trump’a sadık birisi olduğu” ve “Rusya soruşturması konusunda Trump’la benzer düşüncelere sahip olduğu” vurgusu öne çıkarıldı.
  • Jeff Sessions’ın görevden alınması Washington Post gazetesinin de manşetinde yer aldı.
    Washington Post, azil olayını “Trump’ın Demokratların soruşturmalarına karşılık vereceğini vadetmesi Washington’ı tekrar savaş moduna getirdi” başlığıyla duyurdu.
    Trump’ın seçimin hemen ertesinde Adalet Bakanı Sessions’ı görevden alması ve Demokrat Partiyi Temsilciler Meclisinde hakkında soruşturma başlatmaması konusunda tehdit etmesini “hızlı bir değişim” olarak niteleyen Post, Washington’da gelecek iki yıl “sürekli bir siyasi savaşın” hakim olacağı öngörüsünde bulundu.
    Trump da dün yaptığı açıklamada, Rusya soruşturmasını istediği zaman sona erdirebileceğini belirterek, “Bunu yapmak istemiyorum çünkü durdurmayı sevmiyorum. Bu soruşturma utanç verici. Hiç başlamamalıydı çünkü ortada bir suç yok.” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.