TSK’ya AKP operasyonu yolda!

Havuz medyasına dahil olan Sabah ve Akşam gazeteleri bugün hemen hemen aynı manşetle çıktı.

İki gazete de, okuyucularına, TSK içerisindeki ‘paralel’lerin YAŞ’la birlikte temizleneceğini öne sürdü. Öte yandan, ordu böyle bir operasyonun ‘Cemaat’ adı altında orduda kalmış az sayıdaki yurtsever subayı hedefleyip hedeflemeyeceğini bilinmiyor.

İşte Sabah’ın haberi:

MGK’daki değerlendirmenin ardından TSK’da da paralel yapı ile ilgili çalışma başlatıldı. Paralel yapıyla ilişkisi bulunan subaylar ya Yüksek Disiplin Kurulu kararı ya da YAŞ kararlarıyla ordudan gönderilecek

Türkiye tarihinin en büyük casusluk skandalının ortaya çıkmasının ardından devletin kritik kurumlarında “Paralel temizlik” için düğmeye basıldı. Güvenlik, adalet, finans bürokrasisinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nde de paralel yapı ile ilgili çalışma başlatıldı. Hafta içinde yapılan Milli Güvenlik Kurulu’nda ele alınan konu ile ilgili paralel yapıyla ilişkisi olan subaylar, tespit halinde ya Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla ya da 1 Ağustos’taki Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) ile ordudan gönderilecek. Paralel yapılanmayı devletten uzaklaştırmak üzere tüm kamu kurumlarında yapılan temizlik çalışması TSK bünyesinde de başlatılıyor. Bu kapsamda, konunun çarşamba günü gerçekleştirilen ve yaklaşık 7 saat süren Milli Güvenlik Kurulu toplantısında ele alındığı ve “paralel yapıya mensup olduğu saptanan personelin” TSK’dan bir an önce uzaklaştırılması konusu üzerinde vurgu yapıldığı öğrenildi. MGK’nın sonucunda basına yapılan açıklamada, “halkımızın huzurunu ve ülkemizin güvenliğini ilgilendiren hususlar ayrıntılı olarak görüşülmüştür. Ayrıca, ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanmalar ve bunlara yönelik olarak alınan tedbirler değerlendirilmiştir” cümlelerine yer verildi.

Devletin her kademesinde yapılanan paralel örgütün yıllardır Türk Silahlı Kuvvetleri’nde de yapılandığı belirtiliyor. Bu tehdide yönelik olarak hem Genelkurmay hem de Milli Savunma Bakanlığı nezdinde bir çalışma başlatıldığı vurgulanıyor. Edinilen bilgilere göre, askerin önünde ihraç için iki seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden ilki 12 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni disiplin yönetmeliğiyle paralel yapıya mensup olduğu saptanan personelin “Yüksek Disiplin Kurulu” tarafından ordudan uzaklaştırılması. Askeri Disiplin Kanunu ‘casusluk iddialarına’ ilişkin de kritik öneme sahip. Düzenlemeye göre artık devletin gizli bilgilerini açıklayan, ideolojik ve siyasi amaçlı faaliyetlere karışan ve ahlaki zayıflık gösteren kişilerin tespiti halinde Yüksek Askeri Şûra beklenmeden, Yüksek Disiplin Kurulları tarafından Silahlı Kuvvetler’den ihraç edilecek. Şüpheli asker hakkında “Şüpheye yer olmayacak şekilde bilgi ve belgelerle disiplinsizliğin tespit olması” durumunda, mahkemelerde yargılandıkları davada beraat etse bile disiplin kararı ile ordudan atılabilecek. Paşalar için Genelkurmay bünyesinde Kuvvet Komutanı ve üst rütbelilerden, subaylar içinse kuvvet komutanlıkları kapsamında Disiplin Kurulları oluşturulacak.

İKİNCİ SEÇENEK YAŞ

TSK’nın paralel yapıyı tasfiye için önündeki ikinci seçeneğin ise YAŞ olduğu vurgulanıyor. 1 Ağustos’ta başlayan yaz YAŞ’ı beklenerek, paralel yapılanmaya dahil olduğu saptanan ya da paralel yapı ile ortak hareket eden personelin bu toplantıda ordu ile ilişiğinin kesilebileceği belirtiliyor.

SABAH, suç duyurusunu yazmıştı

Sabah’ın daha önceden gündeme getirdiği haberde Kayseri’de Gülen grubuna bağlı bir evde öğrencilere ‘abilik’ yapan Ömer Koçak, “Askeri lise sınavı sorularını bizim evde fotokopi makinesiyle çoğaltıp dağıttılar” diyerek suç duyurusunda bulunduğunu duyurmuştu. Koçak, suç duyurusunda “Çocuklara ertesi günkü askeri sınavda çıkacak soruları verip ezberletmişler. Sınav sorularını bizim evde çoğalttılar. Bu bilgiyi hem üstteki abilerden hem de sınava giren öğrencilerden doğrulattım” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.