Turizm cenneti ne hale geldi!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Turizm sezonu ortasında bitmeyen WC-Abdesthane projesi Kaş’ı çileden çıkardı…
 
Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Antalya’nın Kaş ilçesi, turizm sezonunun ortasında şantiyeye döndü. Kaş Belediyesi tarafından geçtiğimiz Şubat ayında çalışmalarına başlanan ‘Atatürk Bulvarı Düzenleme ve WC-Abdesthane Projesi’ kapsamında ilçenin en en işlek caddesindeki turunç ağaçları ve bitkiler söküldü. Ancak turistik ilçede turizm sezonuyla birlikte inşaat yasağının da başlamasına rağmen belediyenin çalışması bir türlü bitirilmeyince ilçede hayat felç oldu. Bankaların ve alışveriş dükkanlarının bulunduğu caddenin bitmeyen inşaat nedeniyle kullanılamaz durumda olduğunu söyleyen Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Munise Ozan, “Bu projenin aciliyeti yoktu. Sezon sonuna da bırakılabilirdi. Türkiye genelinde olduğu gibi Kaş’ta da turizm hassas bir dengede. Otopark gibi acil çözüm gerektiren sorunlarımız var. Buna çözüm bulunması yerine ilçenin ana caddesini bu çalışmalarla kapatmak ve trafik akışını engellemek, turizm esnafına ve halka zarar veriyor” diye konuştu.
 
Doğal ve tarihi dokusuyla Antalya’nın özgün turizm merkezlerinden biri olan Kaş ilçesinde AKP’li Kaş Belediyesi tarafından sürdürülen projeler çözüm yerine sorun kaynağı olmaya başladı. Meydan düzenlemesi kapsamında geçtiğimiz yıl yaşanan ağaç kıyımına yönelik tepkiler henüz yatışmazken, bu kez de Kaş Belediyesinin ilçenin tek ana caddesinin altını üstüne getiren projesi hayatı felç etti.
 
TURİZM DERNEĞİNDE BULVAR VE ABDESTHANE PROJESİNE TEPKİ
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ‘Atatürk Bulvarı Düzenleme ve WC-Abdesthane Projesi’ Kaş Belediyesi tarafından yürütülüyor. Ancak geçtiğimiz Şubat ayında başlanan proje hala bitirilemedi. Haziran sonuna kadar devam edeceği öğrenilen bulvar düzenlemesinin ilçe turizmine zarar verdiğini söyleyen Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Munise Ozan, “Bu projenin aciliyeti yoktu. Sezon sonuna da bırakılabilirdi. Türkiye genelinde olduğu gibi Kaş’ta da turizm hassas bir dengede. Otopark gibi acil çözüm gerektiren sorunlarımız var. Buna çözüm bulunması yerine sezon ortasında ilçenin ana caddesini bu çalışmalarla kapatmak ve trafik akışını engellemek, turizm esnafına ve halka zarar veriyor” diye konuştu.
 
‘BELEDİYE HER ŞEYE KENDİSİ KARAR VERİYOR’
Kaş belediyesi tarafından uygulanan projelerde hiç bir sivil toplum örgütünün görüşünün alınmadığını, ilçe halkının da bilgilendirilmediğini savunan Ozan, “Belediye her şeye kendisi karar veriyor. Biz projelerle ilgili bilgi istememize rağmen bizlere bilgi verilmiyor ve Kaş’a yakışmayan projeler yapılıyor. Bu bulvar projesinin başladığı günlerde Gazi Üniversitesi’nden Şehir Plancısı akademisyenler ve öğrenciler burada bir atölye çalışması yaptılar. Biz de sivil toplum örgütleri olarak Kaş Belediyesi’ne başvurarak yeni yapılacak düzenlemeyi hep birlikte ve bu uzmanların da katkısıyla yapılmasını önerdik. Ancak bu önerimiz belediye tarafından kabul görmedi” dedi.
‘VATANDAŞLAR CADDEYİ KULLANAMIYOR, ESNAF PERİŞAN DURUMDA’
Turizm sezonunun başladığı bu günlerde, geçimini turizmden sağlayan Kaş’ın ana caddesinin şantiye halinde bırakılmasının çok üzücü olduğunu dile getiren Ozan, şunları söyledi:
“Çalışmalar yüzünden vatandaş caddeyi kullanamıyor. Bankalar, iş yerleri bu cadde üzerinde. Esnaf da perişan durumda. Kaş sürdürülebilir turizmde ilçe halkının çalışmalarıyla adım adım belli bir noktaya geldi. Dışarıdan büyük işletmelerin katkısı olmadan, kendi olanaklarıyla gelinen bu aşama oldukça önemliydi. Ama şu an hakikaten Kaş’ı kaybediyoruz. Mega projelerle Kaş yeni bir kimliğe büründürülüyor. Ancak şu anda Kaş’taki turizm anlayışına uymayan bir kimlik bu. Turizmde zaten sıkıntılar var. Burada herkes küçük esnaf, özveriyle ilerleyen aile işletmeleri. Büyük oteller yok. Böylesi sancılı dönemlerde küçük esnafın bu kadar zor durumda olduğu dönemlerde yetkilerin mümkün olduğunca sorunları çözmesini bekliyor insan. Turizmin zarar görmeyeceği biçimde çalışmaların yapılmasını bekliyoruz. Ama maalesef özelikle belediyenin çok umurunda görünmüyor bu. Çünkü çalışmalar çok yavaş ilerliyor. Temmuz ayını bulacak gibi görünüyor çalışmaların tamamlanması.” 
 
‘BÜYÜK PARALAR HARCANARAK KAŞ’A UYMAYAN PROJELER YAPILIYOR’
Kaş’ı tercih eden turistlerin doğası ve sakinliği için geldiklerinin de altını çizen Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Munise Ozan, “Burası küçük bir ilçeyken sanki büyük kentlerdeki bulvarlara benzer bir bulvar yapılıyor şimdi. Atatürk Caddesi’ndeki çalışmanın özeti bu. Caddenin ortasında bulunan turunç ağaçları ve bitkiler söküldü. Halbuki ilçenin aslında böyle bir bulvar düzenlemesine ihtiyacı yoktu. Belki bir kaldırım düzenlemesi yapılabilirdi ama büyük paralar harcanarak Kaş’ın dokusuna uygun olmayan projeler yapılıyor. Şu anda yapılan cadde çalışması, meydan projesi ve diğer çevre düzenlemeleri artık Kaş’ın büyük bir şehir görüntüsüne büründürüyor. Kaş’ı artık kaybediyoruz” ifadelerini kullandı.
‘KİMLİĞİNİ YİTİREN KAŞ ARTIK BETONA MAHKUM EDİLİYOR’
Son dönemde uygulanan projelerle Kaş’ın kimliğini yitirmeye başladığını savunan Ozan, şu görüşleri dile getirdi:“Kaş artık betona mahkûm ediliyor. Ağaçlar taşınıyor, kesiliyor. Projelerde ağaca yer yok gözüküyor. Kaş’ın doğasına ve kentsel dokusuna yakışmayan projeler yapılıyor. Eskiden meydanda bir duvar bar vardı. Halkın, özellikle dar gelirli kesimin ücret ödemeden üzerinde oturup dinlendiği, çoluğunu çocuğunu seyrettiği, üniversiteli gençlerin oturduğu bu alan kaldırıldı. Kaş’a mal olmuş mekânlardan biri olan Noel Baba Çay Bahçesi de kaldırıldı. Orman Çay Bahçesi vardı, 80 yıllık okaliptüs ve çam ağaçlarının altında serinlerdiniz; onlar da maalesef düzenleme çalışmaları sırasında ya devrildi ya da yanlış budandığı için kurudular. Orman Çay Bahçesi de özelliğini kaybetti.
 
‘BURASI KÜÇÜK BİR KASABA, BÜYÜKŞEHİR DEĞİL’
Kaş’ta doğa turizmi ön planda. Korunan alanlarımız var, Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’ne sahibiz. Bütün bunları sürdürülebilir turizm çerçevesinde koruyarak yaşatmak istiyoruz. Bu alanda sivil toplum örgütleri olarak çok hassasız. Bir adım atılacaksa burada yaşayan insanların görüşleri alınmalı. Ama bu yapılmıyor. Her yerin mega projelerle betona boğulduğu, yeşile, ağaca, zeytine, makiliklere yer olmayan yapay bir şehir görüntüsü oluşturuluyor. Kaş’a biçilen yeni kimlik, bir büyükşehir kimliği. Oysa biz küçük bir kasabayız.”
 
‘BAKANLIK VE VALİLİK KAŞ’IN TURİZMİNE SAHİP ÇIKMALI’
WWF ile birlikte sürdürülebilir turizm projesi yürüttüklerini ve Türk turizminin kurtuluşunun sürdürülebilir turizmde olduğuna inandıklarını dile getiren Ozan, “Kitlesel turizmin turizme katkı sağlamadığı gibi geriye götürdüğü gözlemlendi. Bu nedenle Kaş’ın bu sürdürülebilir turizmine ülke olarak sahip çıkmamız gerek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği ve tüm yetkililerin sahip çıkması lazım. Çünkü burası Türkiye için bir örnek bir turizm merkezi. Burada bir çivi bile çakılırken çok hassas davranmalıyız. Çünkü hakikaten yanlış projelerle elimizdeki bu cenneti kaybetmek üzereyiz. Şu an ben bile bakıyorum, yıllar önce geldiğim Kaş’ı göremiyorum. Bu çok üzücü. Yani güzel olan her şey hafızalardan siliniyor. Kaş’a ait olan şeyler tek tek yitiriliyor. Yerine ruhsuz, kentsel dokuyu bozan projeler yapılıyor. Ama bu kimsenin de umurunda gözükmüyor. Tabii biz mücadelemize devam edeceğiz, doğru bildiğimiz şeyleri söylemeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Önceki haberİNGİLTERE… Adalete güven daha fazla nasıl sarsılır?
Sonraki haberÖlmez ağacının ölüm fermanı komisyondan geçti!
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.