Türkiye hızla iflasa sürükleniyor!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Türkiye’nin borcunun son 16 yıl içinde her yıl ortalama yüzde 15 arttığını söyleyen Prof. Dr. D. Ali Ercan, kişi başına düşen borcun 5 bin doları aştığına dikkat çekerek, yıllık gelirimizin yarısı kadar borcumuz var. Buna karşın halkın bireysel servetindeki yıllık net yüzde 1’den küçük. Borç bu şekilde yıllık yüzde 15 hızla artışa devam ederse, en geç 6 yıl içerisinde borcu gelirini aşmış bir Türkiye iflasın eşiğine gelecektir” değerlendirmesinde bulundu.

 
‘HER ŞEYİMİZ SATILDI, KENDİ EVİMİZDE KİRACI KONUMUNA DÜŞTÜK’
Çevre, enerji ve istatistik gibi alanlarda da çalışmaları bulunan nükleer fizik uzmanı Prof. Dr. D. Ali Ercan, kişi başına düşen borcu 5 bin Doları aşan Türkiye’nin hızla iflasa sürüklendiğini öne sürdü. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Ercan, şöyle konuştu: “Bir ülkenin çürüyüşü, çöküşü, yıkılışı, tükenişi en iyi nasıl anlatılır? Halkımıza, kendi geleceğinin vahim durumunu anlatabilmek, onu doğru yolda harekete geçirebilmek için, ekranlardan ulaşım olanağımız pek yok. Son 14 yılda ülkeyi küresel pazarda satılığa çıkaran iktidar, 80 yıllık Cumhuriyet birikimlerini har vurup harman savurdu. Tarım, hayvancılık, sanayi üretimi yerinde sayarken, fabrikalar, bankalar, ulaşım-iletişim ağları, limanlar, havaalanları, madenler, sular, ormanlar satıldı. Adeta ‘kendi evinde, eşyası elinden alınmış, üstelik boğazına kadar borçlu kiracı’ konumuna düştük. 
Prof. Dr. D. Ali Ercan ve Türkiye'nin borçları... Grafik: (www.paraanaliz.com)
Prof. Dr. D. Ali Ercan ve Türkiye’nin borçları… Grafik: (www.paraanaliz.com)

‘HALKIN TEK TESELLİSİ ÖLDÜKTEN SONRA CENNETTE YAŞAMAK’
Bireysel servet eridi, insanların yastık altı altınları da ellerinden alınıyor. Tek tesellisi ‘ölümden sonra cennette yaşamak’ olan halkın nüfus artışı devam ediyor. Bu yetmiyormuş gibi 3 milyon göçmen alınıyor ülkeye ve ülkenin gündemi türbanla, FETÖ’yle, terörle, darbeyle, sarayla, başkanlıkla, dizilerle, evlilik programlarıyla, futbolla, cinsel tecavüzlerle meşgul ediliyor. Elde avuçta olan da rant getirecek ‘beton’a dökülüyor; eğitimden, teknolojiden, bilimden, üretimden, çevreden, bahseden yok denecek kadar az.”

‘BORÇ ARTIŞI BÖYLE GİDERSE TÜRKİYE 6 YIL İÇİNDE İFLASIN EŞİĞİNDE’
2000 yılından bu yana, son 16 yıl içerisinde Türkiye’nin borcunun her yıl ortalama net yüzde 15 artarak bugün için 400 milyar doları aştığını dile getiren Prof. Dr. D. Ali Ercan, bunun kişi başına 5 bin doları geçtiğine dikkat çekerek, “Yıllık gelirimizin yarısı kadar borcumuz var. Buna karşın halkın bireysel servetindeki yıllık net artış, Dolardaki son 16 yıl içerisinde ortalama yüzde enflasyon da göz önüne alındığında yüzde 1’den küçüktür. Borç bu şekilde yıllık yüzde 15 hızla artışa devam ederse, en geç 6 yıl içerisinde borcu gelirini aşmış bir Türkiye iflasın eşiğine gelecektir” diye konuştu.  
 Grafik: (www.paraanaliz.com)
Önceki haberFETÖ’den kapatılan Tamince’nin vakfı yeniden açıldı!
Sonraki haberArtık Gurbet Yok! (Mu?) Kitap II İstanbul TÜYAP’da tanıtıldı
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here